Европа

Пред Европљанима питање: Треба ли Србија у ЕУ?

У атмосфери кад се ЕУ суочава са бројним проблемима, од таласа миграната до грчке дужничке кризе, гласови евроскептика су све гласнији у земљама чланицама Уније – од Британије и Француске, преко Данске до Грчке. Да ли ће иницијативе као што је планирани референдум у Британији о могућем изласку из ЕУ обесхрабрити Србију и њене суседе у жељи да се придруже Унији?

Излазак из ЕУ је централни елемент платформе УКИП-а, чији је харизматични и контроверзни лидер Најџел Фараж у Европском парламенту недавно гласно навијао за излазак Грчке из еврозоне.

Фараж тврди да је грчка криза променила став чак и британских левичара, који традиционално подржавају европски пројекат.

– Пошто смо видели шта се дешава са Грчком, како се земља застрашује, њен референдум у суштини игнорише и поништава, то је пробудило демократски дух левог центра британске политике – истиче Најџел Фараж у разговору за Глас Америке.

Док ће Британци гласати о изласку из ЕУ, земље Западног Балкана, међу којима и Србија, и даље виде своју будућност у Унији. Фараж мисли да је то грешка.

– Само погледајте своју историју. Сетите се кад смо прошли пут у Европи одлучили да имамо над-националну државу, дали јој име, заставу, химну, полицију, војску и председника. Како смо је назвали? Југославија. Како се завршио тај пројекат? Ужасним, грађанским ратовима у којима су страдале стотине хиљада људи. Поента је – не можете стварати федерацију држава ако не постоји пристанак грађана за то. Све указује да у Европи тај пристанак не постоји – заправо се види да тај пројекат љубави и мира, осмишљен да нас све споји, сада заправо цепа Европу од севера до југа а многа стара непријатељства избијају на површину – истиче британски конзервативац.

 

Френсис Бурвел, потпредседница Атлантског савета за европска питања, међутим подсећа на предности Уније за нове чланице.

– Србија није Британија. То је много мања земља која би имала чак и мањи утицај у међународним односима и, с обзиром на свој стратешки положај, бојим се да би била прилично изолована ако се не придружи Унији. Не заборавимо финансијски аспект. Грађани Србије ће моћи да уживају у слободнијем путовању, а једног дана ће моћи да раде било где год желе у ЕУ. Такође ће годинама, као земља кандидат а затим нова чланица, Србија добијати помоћ из европских структурних програма. Ја бих се угледала на то што је, на пример, Пољска урадила са тим новцем, а то је изградња изузетно снажне инфраструктуре – казала је Бурвел.

Роџер Хелмер, посланик Европског парламента, бивши Торијевац, који је 2012. прешао у Фаражову странку – не види предности Уније.

– Позвао бих људе у Србији и другим земљама Балкана да погледају шта се догађа са ЕУ. Да ли мислите да је корупција елиминисана, а успостављена владавина права у Хрватској зато што је постала чланица? Да ли кад погледате Грчку помислите „баш се исплати бити у еврозони“? Ситуација у Грчкој је шокантна, огромна хуманитарна катастрофа је у току, а не можемо кривити само Грке. Можда су могли да нешто ураде боље, можда су Немци могли нешто боље, али основни проблем је заједничка валута… Не улазите слепо у Унију на основу онога што сте мислили о њој пре 20 година. Мој савет Србији и другим земљама је „будите добри суседи, будите кооперативни, успоставите споразум о слободној трговини, јер повластице које добијате се првенствено односе на слободну трговину, а чланство у пракси значи да одустајете од демократије“.

Френсис Бурвел, пак, каже да земље чланице морају да буду свесне да део свог националног суверенитета преносе на заједничке европске институције.

– Када се учланите у ЕУ, више нисте заиста суверена земља. То се посебно односи на еврозону, а од нових чланица се очекује да ће јој се у једном тренутку прикључити. Улазите у Унију ради безбедности, укључености у ширу заједницу, просперитета, али то значи да се многа правила доносе консензусом, па и гласањем свих чланица у Бриселу. На пример, Србија ће бити релативно мала земља у Унији и имаће своје место за столом, комесара, малу парламентарну делегацију. Понекад ће бити надгласана и мораће то да прихвати, али ће други пут имати значајне предности, а њени грађани много више опција на располагању захваљујући том чланству – објашњава Бурвел.

Аналитичар Стратфора, Адриано Босони, сматра да је ЕУ и даље привлачна за земље Западног Балкана због структурних фондова. Он не верује да ће се Србија придружити ЕУ у овој деценији због замора од проширења који постоји у Унији. ;еђутим, додаје да ни ЕУ не може да подразумева да ће европске аспирације Србије и њених суседа трајати неограничено, и да зато мора да јој пружа помоћ и охрабрење у предстојећим годинама.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!