ЕвроАзија

Председник Белорусије Александар Лукашенко у дводневној посети Србији

Председник Белорусије Александар Лукашенко почеће у среду дводневну посету Београду на позив председника Србије Томислава Николића током које је најављено више билатералних споразума и разговори о јачању сарадње пре свега на привредном плану.

Председник Белорусије данас поподне полаже венац на Споменик незнаном јунаку на Авали, званични разговори предвиђени су за сутра, а у петак ће у Привредној комори Србије бити организован пословни форум привредника две земље с циљем да се продубе економске везе.

Лукашенку, који као председник државе од 1994. на Западу има имиџ аутократског лидера, против кога је ЕУ уводила санкције, у Београду ће бити приређен свечани дочек уз државне почасти, испред Палате Србија. Разговараће са председником Србије Томиславом Николићем, а потом ће им се придружити и чланови делегација.

Ово је прва посета Лукашенка Београду од 1999. када је у јеку НАТО бомбардовања допутовао да пружи подршку тадашњој СР Југославији и њеном председнику Слободану Милошевићу.

Белоруски председник је био у Србији и у марту 2009. када је уз велику дискрецију стигао на Копаоник, како је тада наведено, на одмор, али се после састао и с представницима државног врха.

Лукашенков режим је на мети рестриктивних мера Европске уније, због кршења људских права и слободе медија, које је као земља кандидат за чланство у ЕУ подржала и Србија.

Власти Србије наводе међутим да посета председника Белорусије неће штетити односима Београда са Бриселом, истичући да је реч о узвратној посети шефа једне државе која је одавно планирана и о чему је обавештена и ЕУ.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!