Свет

Привреде Азије расту и поред кризе

Сингапур — Азијске брзорастуће привреде оствариле су даљи напредак у 2012, упркос дужничкој кризи у Европи, успоравању светског економског опоравка.

Поред тога отежавајућа околност представља и све ближа “фискална провалија” у САД, јавила је кинеска државна новинска агенција Синхуа.

Азијске економије су у 2012. бележиле добре резултате, иако је њихов раст био спорији од очекиваног, навела је Синхуа. 

У недавно објављеном извештају Уједињених нација наводи се да ће економски раст азијско-пацифичког региона ове године износити 5,6 одсто, у односу на раније очекиваних 6,5 одсто. 

Што се тиче 2013, економисти су углавном оптимисти да ће азијски привредни раст бити настављен, захваљујући снажној домаћој тражњи која би, према очекивањима, требало да надмаши слабији раст извоза. 

Америчка инвестициона банка “Голдман Сакс” је недавно објавила прогнозу за азијске привреде 2013, изразивши оптимизам у вези са економским приликама у идућој години у региону, не рачунајцухи Јапан. 

Банка “Голдман Сакс” предвидја да ће привредни раст Азије у 2013. износити 6,9 одсто, а затим напредовати на 7,3 одсто од 2014. до 2016. Сингапур, који је отворенији ка остатку света, је очигледно најтеже погодјен слабљењем глобалне привреде. 

Европска унија (ЕУ) је, после суседне Малезије, највећи трговински партнер Сингапура. 

Према званичним подацима, билатерална трговина измедју Сингапура и ЕУ је 2011. увећана за седам одсто на годишњем нивоу на 106 милијарди сингапурских долара (86,9 милијарди долара). 

У трећем овогодишњем кварталу, извоз Сингапура у ЕУ, не рачунајући нафту, смањен је за 16,5 одсто. 

Сингапурско Министарство трговине и индустрије наводи да је економски раст те високоразвијене државе-острва са 5,3 милиона становника у првом кварталу износио 1,6 одсто, у другом 2,5 одсто, а у трећем свега 0,3 одсто. 

Многољудна Индонезија са 250 милиона страновника би ове године требало да забележи економски раст од 6,3 одсто, што је у складу са владином прогнозом за 2012, медјутим, успоравање глобалне тражње одразило се на извоз и те земље на Југоистоку Азије. 

Индонезија је, према подацима Завода за статистику у Џакарти, у октобру извезла робу вредну 15,67 милијарди долара, а увезла производе вредне 17,21 милијарду, чиме је забележен дефицит оф 1,55 милијарди долара, рекордан у тој земљи. 

Након прошлогодишњих разорних поплава, извоз Тајланда се полако опоравља. 

Према званичним подацима, укупан извоз је у октобру увећан за 15,57 одсто на годишњем нивоу, углавном захваљујући опоравку извоза пољопривредих и индустријских производа. 

Високе стопе привредног раста Индије, друге најмногољудије земље на свету (1,25 милијарди становника) ревидиране су са осам до девет на 5,5 одсто, најнижи ниво од 2004. 

Стратег британске банке “Барклиз” у Азији, Велијан Виранто, рекао је у интервјуу Синхуи да је Азија остварила добре резултате упркос ситуацији у еврозони и страховању од “фискалне провалије” у САД. 

Виранто предвидја да ће економски раст Народне Републике Кине, друге највеће привреде на свету, у 2013. премашити осам одсто. 
“Опоравак Кине неће само подићи тржишно расположење, већ и убрзати раст азијских привреда, јер медјусобна трговина измедју брзорастућих земаља Азије има све већи значај”, навео је Виранто. 

Економиста бонитетне куће “Мудис” Глен Левин сматра да ће НР Кина погурати привредни раст читаве Азије, додајући да ће, уколико економија најмногољудије земље на свету (1,35 милијарде) буде напредовала, то дефинитивно добро утицати на привреде у региону. 

Левин верује да ће азијске економије у 2013. наставити да бележе изванредне резултате, захваљујући већој потрошњи на инфраструктурне пројекте и економским реформама, поготово у области привлачења страних инвестиција.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!