Друштво

Продају бање као фирме

Новости сазнају: Пензијски фонд се жалио Уставном суду на одлуке Владе и стопирао отуђење болница. Тражи се власништво над тридесетак објеката у које је ПИО уложио 500 милиона евра

Специјалне болнице у Новој Вароши и Куршумлијској бањи неће моћи да се продају јер је потенцијалне купце управо зауставио – Пензијски фонд Србије. Како ”Новости” сазнају, у намери да заштити даље расипање сопствене имовине, Фонд ПИО је потражио помоћ пред општинским судовима, али и пред Уставним судом Републике Србије!

Влада је, објашњавају у Управном одбору Фонда ПИО, својим ”незаконитим одлукама” угасила специјалне болнице ”Златар” у Новој Вароши и ”Жубор” у Куршумлијској бањи и претворила их у предузећа, иако поступци пред Врховним касационим судом у погледу власништва још нису окончани.

– Управни одбор Фонда је зато пред Уставним судом покренуо поступак оцене законитости ове Владине одлуке – за ”Новости” потврђује и Драгана Калиновић, директорка Фонда ПИО.

 

БОГАТСТВО ОТИШЛО НА ЛЕКОВИТЕ ИЗВОРЕ Фонд ПИО је деценијама улагао чак у тридесет рехабилитационих центара. Тако је центар на Златибору уложио око 30,6 милиона евра, на Златару 37,9 милиона евра, Нишку Бању око 30 милиона евра, Врњачку Бању 17 милиона евра, Куршумлијску бању 18 милиона евра, Јошаничку бању осам милиона евра, Бању Ковиљачу 10 милиона евра, Новопазарску бању 19 милиона евра, Ивањицу 26 милиона евра…

 – А пред надлежним судовима у Куршумлији и Новој Вароши је затражено да се донесу и привремене мере којима би се забранило свако даље располагање ”Жубором” и ”Златаром”.

Овај је потез, међутим, само један у низу покушаја да Фонд врати право власништва над тридесет болница и бања широм Србије. У њих је од вишкова доприноса до данас уложио више од 500 милиона евра, али ниједном још не газдује.

У радној групи за реформу Фонда ПИО подсећају да се са распродајом специјалних болница у бањама Србије, а кроз њих и термалних извора са лековитом водом и других природних ресурса, без сагласности Фонда, који је такве болнице и градио – започело још 2007. године.

– Влада је у међувремену донела препоруку Агенцији за приватизацију и Министарству за економију да се пре приватизације сваке бање, са Фондом споразумно уреде власнички односи. Такав је закључак, међутим, остао мртво слово на папиру, а Агенција је наставила са започетом продајом бања – објашњава и Славенко Гргуревић, председавајући радне групе за реструктурирање Фонда ПИО.

А упркос томе што је Фонд већ добио пресуде којима се уписује као власник лечилишта у Врњачкој, Куршумлијској, Јошаничкој, Новопазарској, Бањи Ковиљачи, Ивањици… судови су поново покренули поступке и поништили првобитне одлуке. То је Управни одбор Фонда ПИО оценио као – саботажу.

– Фонд је био на добром путу да, преко имовине, оствари прве кораке ка својој реформи, али убрзо се почело са преиначавањем пресуда на штету Фонда – додаје Гргуревић. – Зато се радна група за имовину Фонда обратила и Министарству правде, а Унија послодаваца, чији су представници чланови УО, обратила се и Специјалном тужилаштву за организовани криминал.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!