ЕвроАзија

Путин најавио да ће ЕАЕУ, Кина, Индија, Пакистан и Иран правити „Велику Евроазију“

НАСТУПИВШИ на Међународном економском форуму у Санкт-Петербургу, Владимир Путин је најавио да ће његова земља, заједно са својим партнерима из Евроазијске економске уније, са Кином радити на још ширем економском интеграционом оквиру „Велике Евроазије“.

Руски лидер је истовремено позвао Европску унију да се на том путу прикључи Русији, Кини и њиховим партнерима и другим заинтересоавним земљама.

„Ми сматрамо да Евроазијска економска унија може да постане један од цената формирања још ширег интеграционог оквира у којем бисмо могли да решавамо и велике технолошке задатке. Недавно смо у Астани о томе разговарали и предлажемо да се формира велико Евроазијско партнерство са учешћем Евроазијске економске уније и земаља са којима имамо блиске односе: Кине, Индије, Пакистана и Ирана. Наравно, имам у виду и наше партнере из ЗНД и друге заинтересоаване државе и асоцијације.“

Путин је открио да ће Москва већ крајем јуна са Пекингом започети официјелне преговоре о „свеобухватном трговинско-економском партнерству у Евроазији са учешћем Евроазијске економске уније и Кине. Нагласио је да рачуна да ће то бити корак ка формирању „Великог евроазијског партнерства“.

У наставку је поновио да је пројекат „Велике Евроазије“ отворен и за Европу. Па указао:

„Европска унија је наш најближи сусед и није нам свеједно шта се код наших суседа догађа. За ЕУ изазов нове технолошке револуције и структурних промена није мање актуелан него за Русију. Добро разумем наше европске партнере кад говоре да за њих нису лаке одлуке о формирању трансатлантског партнерства. Европа има огроман потенцијал и оријентација на само једну регионалну асоцијацију несумњиво сужава њене могућности, а и теже јој је да сачува повољан простор за маневрисање“.

Путин је – поменувши своје недавне сусрете са представницима француских и немачких пословних кругова – нагласио да европски бизнис жели да сарађује са Русијом и да је зато потребно да политичари пођу у сусрет бизнису, да притом покажу мудрост, далековидост и еластичност.

Потом је подвукао: „Потребно је да повратимо међусобно поверење и обновимо ниво сарадње. Знамо од чега је све почело. Русија није била иницијатор постојеће збрке, разједињености и проблема, а ни увођења санкција. Сви наши потези били су искључиво парирајући. Али, ми не злопамтимо и спремни смо да пођемо у сусрет својим партнерима. Само, то никако не може да буде игра на један гол“.

Руски лидер је објави да његова земља има амбицију да наредних година има економски раст од 4 одсто.

Изнова је упозорио да једнострано деловање Запада доводи до хаоса у свету и да су потребни дијалог и трагање за решењима прихватљивим за све предуслов да се избегне нови хладни рат.

„Не желим да тако мислим, али као да идемо некаквом хладном рату. А уверен сам – додао је – да то нико не жели. Колико нам год изгледала драматичном, логика развоја међународних односа није логика конфронтације“.

Председник РФ је у овом контексту навео да се Русија суочава са проблемом ширења NATO и поменуо Црну Гору:

„Ко угрожава Црну Гору? Зашто се развија противракетна одбрана и након што је потпигнут споразум о иранском атомском програму?“

Подсетивши да Запад и даље подржава обојене револуције по свету, оценио је да државни преврат у Украјини подржава да би оправдао постојање NATO. У наставку је подвукао:

„После арапског пролећа су се примакли и нашим границама. Зашто је дата подршка джавном преврату у Украјини? Опозиција, која је сада тамо на власти, вероватно би дошла на власт преко избора и демократским путем. Вероватно зато им је преврат био потребан да би само постојање NATO имало неко оправдање. Био им је потребан спољни противник, спољни непријатељ. Јер, иначе: за шта је та алијанса потребна?“

Путин је у Санкт-Петербургу поздравио изјаву Доналда Трампа да је спреман да обнови односе са Русијом:

„Поздрављам изјаву господина Трампа да је спреман за пуни формат руско-америчких односа. Шта у томе може да буде лоше? Ми ћемо, наравно, имати односе са оним ко буде изабран за председника САД. Једино се надам да ће то бити човек који жели развој руско-америчких односа“.

Овоме је придодао да се Русија никада није мешала у унутрашње ствари других земаља:

„А они (Сједињене Државе) све уче како да живе. И демократији уче друге. Зар Американци верују да имају демократске изборе председника? Два пута су САД добиле председника који је имао већину гласова делегата који одлучују, а иза њих је стајало мање бирача. Зар је то демократија?“

У наставку је навео: „Када о овоме дискутујемо са партнерима из САД, од њих чујемо: „Не мешајте се у наше ствари, ми смо на то навикли“. Ако је тако: онда се ни ви не мешајте у наше, зашто се гурате?“.

Путин је апеловао на Француску да има једнак однос према свим навијачима.

Открио је да је захвалан бившем председнику САД Билу Клинтону:

„Имали смо веома добре односе. Чак могу да кажем да сам му захвалан за неке моменте повезане са мојим уласком у велику политику. Он је неколико пута показао знаке уважавања и према мени и према Русији. Захвалан сам му за то“.

За Хилари Клинтон је рекао да се са њом никада није сретао. Замољен да прокоментарише своју ранију изјаву о брачном пару Клинтон „Муж и жена – исти ђаво“, руски лидер је шаљиво узвратио:

„Шта се све не каже у жустрини“.

Путин није искључио могућност да Клинтонова „може имати свој поглед на развој руско-америчких односа“.

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!