Економија

Рајаковић: Велики ризици, а мала корист од приватизације ЕПС-а

Најава могуће приватизације Електропривреде Србије (ЕПС) омогућила би краткорочну “танку” финансијску корист за буџет, а истовремено би донела велике ризике, оценио је професор Електротехничког факултета Никола Рајаковић.

Ризици су – опасност од постепеног преласка ЕПС-а у већинско власништво страног партнера и могућност знатног повећање цена струје, изјавио је данас Тањугу Рајаковић.

Најбоље би било, каже, да ми сами водимо ЕПС, коме је потребна добра унутрашња реорганизација и добар менаџмент да би постала профитабилна и здрава компанија, без вишка запослених, која ће сама, без приватизације, извршити улагања у нове капацитете, јер има доста могућности за то. 

– Србија треба сама све да гради и ради. Постоји много модела по којима би сама компанија могла то да уради, а да се држава не задужује, само паметни људи треба да седну и договоре се како то да се уради – рекао је Рајаковић.

– Промена власништва компаније не значи ништа и није гаранција да ће компанија бити профитабилна. Ако имате квалитетан менаџмент, сасвим је свеједно чије је власништво, да ли државно или приватно – поручио је Рајаковић и додао да има пуно државних, као и приватних компанија, које уз добар менаџмент, имају добре пословне резултате.

Рајаковић, који је и бивши помоћник министра енергетике, додао је да би користи од продаје мањинског дела ЕПС-а била мали опоравак за буџет и да би се тај новац “истопио” за неколико месеци, и поновио да приватизација ЕПС-а носи са собом пуно ризика.

– Не видим ни ко би био заинтересован одмах да докапитализује или купује део ЕПС-а, јер електроенергетске компаније у Европи нису претерано вољне да улажу у нове аквизиције и капиталне инвестиције – оценио је Рајаковић.

У једном тренутку се као најбоље решење чинила докапитализација ЕПС-а и тај концепт на први тренутак, гледајући пословно, изгледа као добар, али крије многе ризике и замке, због чега, како је рекао, озбиљна и паметна група људи треба тиме да се бави.

Рајаковић је напоменуо да би се пре свега тога ЕПС морао корпоратизовати и изаћи на берзу, да би се утврдила права вредност компаније.

Вероватно је и сада подцењена вредност ЕПС-а, а не треба искључити ни могућност да ће неки “велики играчи”, који су заинтересовани за ЕПС, да одиграју тако да додатно подцене вредност ЕПС-а, како би јефтиније дошли до удела у компанији, рекао је Рајаковић, наводећи то као први од ризика до кога би могло доћи приликом процеса приватизације српске електроенергетске компаније.

Као други ризик, навео тај што мањински партнер у ЕПС-у, кроз инвестиције, рачуноводствено, “за час” може постати већински власник ЕПС-а и онда за потрошаче ситуација постаје веома озбиљна, јер ће цене струје постати знатно веће.

– Ако дође страни партнер који диктира менаџемент, цене ће отићи јако високо, а можемо постати и тржиште за продају нечије туђе електричне енергије – навео је Рајаковић још један од могућих ризика приватизације ЕПС-а.

Он је рекао и да је чињеница да нико неће доћи у Србију да направи профит, који ће да остави овде, већ ће тај профит отићи ван Србије.

Финансијска корист од продаје дела ЕПС-а би била “танка” и брзо би се истопила, поновио је он и додао да би можда највећа била психолошка корист, јер би се унутар саме компаније променио однос запослених према послу и смањио вишак запослених, јер се сада у тој компанији, како је рекао, запошљава ко кога хоће и како хоће.

Рајаковић је указао да су пред ЕПС-ом изазови, као што су застарели енергетски капацитети, потреба увођења нових технологија и изградње нових производних капацитета, као и проблеми одрживости сектора због загађења животне средине.
Енергетски стручњаци су оценили да је изузетно важно да држава води енергетску политику, посебно у електро сектору, јер Србија и даље има веома јаку електроенергетску компанију.

Нагласили су да ће либерализацијом тржишта електричне енергије и цене струје бити тржишне, па ће ЕПС имати средстава да улаже у капиталне објекте и да се даље развија.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!