Европа

Ројтерс: Стварање уједињене Европе могло би се завршити као градња – Вавилонске куле

У Немачкој се тренутно жестоко расправља – ограничити или зауставити прилив миграната. Француска се још увек није опоравила од шока после терористичких напада у Паризу и сматра да се налази „у стању рата“. У Великој Британији је на дневном реду референдум о напуштању ЕУ. У Пољској се споре око покушаја нове владе да ограничи овлашћења уставног суда и медија, о „руској претњи“ и о томе ко је био доушник комуниста пре 40 година. У Централној Европи се расправља како се супротставити Немачкој, која захтева да се прими део избеглица. А Шпанија се носи са каталонским сепаратизмом, политичком парализом ризиком од распада земље

Европа ће морати да обустави примену Шенгенског споразума на две године, како би се спречио потпуни распад ЕУ. Људи који путују унутар Шенгенске зоне поново ће пролазити пасошку контролу и бити подвргавани детаљној провери. Тако ће једно од највећих достигнућа европске сарадње – Шенген – бити уведен у „вештачку кому“, како би се спречило да „одмах умре“
ЛИДЕРИ Европске уније због неспособности да се договоре ризикују да угрозе изградњу уједињене Европе, која би за њих могла да постане Вавилонска кула, пише Reuters.

„Као и у случају с библијском Вавилонском кулом, амбициозна изградња Европе налази се у опасности да пропадне, пошто њени народи не причају истим језиком“ – истиче агенција.

Док се у време других европских криза на несугласице могло привремено заборавити или их решавати постепено, очигледан начин да се одложи или изглади избегличка криза – просто не постоји.

Према легенди о Вавилонској кули, описаној у Старом завету, Бог је за њене градиоце створио нове језике, због чега су они престали да се разумеју међусобно и расејали су се по целом свету, не завршивши њену изградњу.

По мишљењу аутора чланка Пола Тејлора, актуелни руководиоци ЕУ суочавају се са сличним проблемима – они имају сувише различита мишљења о најакутнијим европским проблемима.

Не чуди што ЕУ не може да дође до јединственог мишљења, када се унутрашње агенде европских земаља разликују у оволикој мери, наглашава аутор.

У Немачкој се тренутно жестоко расправља о томе како решити проблем прилива избеглица – или ограничити, или зауставити. Француска има друге проблеме – она се још увек није опоравила од шока после терористичких напада у Паризу и, по ауторовим речима, „сматра да се налази у стању рата“.

У Великој Британији је на дневном реду будући референдум о напуштању Европске уније.

На истоку Европе – у Пољској – људи се споре око покушаја нове владе да ограничи овлашћења уставног суда и медија, као и о „руској претњи“ и о томе ко је био доушник комуниста пре 40 година (има се у виду скандал с бившим председником Пољске Лехом Валенсом).

У Централној Европи се расправља како се супротставити Немачкој, која захтева да се прими део избеглица.

На југу, Италија и Португалија заузете су обновом својих привреда, а Шпанија – каталонским сепаратизмом, политичком парализом ризиком од распада земље.

„Када лидери тих земаља допутују у Брисел, они често и не знају о чему да причају“ – пише даље Reuters.

Догађаји на лицу места се одвијају пребрзо. Између осталог, Аустрија је средином фебруара једнострано увела дневна ограничења на број миграната који пролазе кроз ту земљу, као и на број захтева за давање азила.

Осим тога, у Грчкој су се накупиле десетине хиљада избеглица. Грчки премијер је већ запретио да ће блокирати све будуће споразуме ЕУ, ако партнери Атине не помогну око расподеле миграната.

Reuters истиче да земље ЕУ у значајној мери игноришу квоте за избеглице утврђене прошле године. Мађарска се чак спрема да спроведе референдум о томе да ли да прима избеглице у складу с тим квотама.

Француска и Велика Британија преферирају да се не мешају, уместо да помогну Ангели Меркел.

По речима аутора чланка, Европа ће морати да обустави примену Шенгенског споразума на две године, како би се спречио потпуни распад Европе. Људи који путују унутар Шенгенске зоне поново ће пролазити пасошку контролу и бити подвргавани детаљној провери.

Тако ће једно од највећих достигнућа европске сарадње – Шенген – бити уведен у „вештачку кому“, како би се спречило да „одмах умре“. Највероватније ће се дугачки редови, којих на границама није било практично 20 година, поново појавити.

„Ако слаби лидери Европе наставе да губе време на унутрашње дебате, савез који је био темељ просперитета земаља у послератном периоду почеће да се распада“ – закључује аутор.

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!