Србија

Руси више на небу него на земљи

Чланови посада „водених бомбардера”, пре одласка на гашење пожара у БиХ, за „Политику” говоре о својим искуствима

Ниш – У ваздуху се само одједном зачује снажна бука мотора, која никога не оставља равнодушним и код људи изазива нормалну реакцију – поглед ка небу. А горе, изнад Ниша, из летњег плаветнила, као да миле према нишком аеродрому, спуштају се грдосије од авиона. Иако су авиони тек неколико дана стационирани на Аеродрому „Константин Велики”, док је хеликоптер стигао раније, Нишлије су навикли на њихов звук и присуство – на руске авионе „беријев БЕ 200” и „иљушин ИЛ 76”, као и на велики хеликоптер „камов КА 32”.

Ови ваздухоплови у нишком жаргону већ су добили посебно име – Нишлије их зову „воденим бомбардерима”. Хеликоптер и авиони стигли су из Министарства за ванредне ситуације Руске Федерације, чија је скраћеница МЧС исписана и на овим летелицама, као помоћ у гашењу великих пожара у Србији. Стационирани су на нишком аеродрому, у Српско-руском центру за ванредне ситуације, основаном после договора Русије и Србије и споразума који су потписали садашњи премијер Ивица Дачић и тадашњи руски министар за ванредене ситуације Сергеј Шојгу. „Водени бомбардери” полетали су из Ниша и минулих година, али је центар званично отворен пролетос, када су почетак рада свечано обележили премијер Дачић и актуелни руски министар за ванредне ситуације Владимир Пучков.

Пре него што су одлетели у помоћ БиХ, где ће бити базирани на аеродромима у Сарајеву и Мостару, одакле ће полетати на интервенције и гашење пожара, као српско-руска помоћ нашим суседима, издвојили су време за разговор за „Политику”.

Авион „иљушин ИЛ 76”, у чија два велика резервоара могу да стану 42 тоне воде, пуни се на аеродрому. После повезивања летелице и хидранта, резервоари се пуне око 35 минута. И одмах полећу, времена за губљење нема, објашњавају нам чланови посаде једног од највећих авиона на свету, који се користи за гашење пожара и спречавање ширења ватрене стихије. А о интервенцијама у Србији минулих дана додају:

– Као да смо месецима овде са дивним домаћинима на аеродрому, са којима смо заједно на задатку. Све иде нормално и по акционом плану који се прави по потреби, односно на основу ситуације на терену. Гасили смо пожаре код Пирота на Старој планини, на Тари и код Зајечара. Тих дана више смо у ваздуху него на тлу – испричали су нам чланови посаде „иљушина”, руски пилоти и спасиоци, на чијем је челу Сергеј Арбузов.

Посада „беријева”, који може са земље да понесе 12 тона воде и који се после сваке акције враћа по воду на нишки аеродром, дуже је у Нишу од колега из „иљушина”. И одлично су упознали терен. Изузетно добро функционише сарадња са контролом лета и без грешака се проналазе „тачке” на које се одлази на интервенције.

– „Беријев” је оспособљен и за захватање товара течности за гашење пожара и са великих водених површина. Али, таквих у Србији нема и због тога се по воду увек враћамо у Ниш – објашњавају чланови посаде овог авиона.

А хеликоптер „камов КА 32” својим „ведром”, кажу нам припадници МЧС, који га опслужују, захвата воду на језерима која су најближа пожару:

– Ми немамо проблема око пуњења, јер смо претходних дана, током акција гашења пожара у Србији, воду захватали на Облачинском и Крајковачком језеру код Мерошине, на Завојском, Гружанском и другим језерима – испричали су нам чланови посаде „камова”. 

 
 Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!