Безбедност

САД завршавају разраду „доктрине сајбер рата“

06.02.2013. –

Правници Беле куће завршили су преглед међународних норми и конвенција на предмет њиховом одговарању „сајбер статуту“ Пентагона. Рад на сајбер доктрини Вашингтон је започео пре две гдоине. Сада је Бела кућа добила потребни закључак. Он гласи да председник САД има право да издаје наредбе о наношењу превентивног виртуелног напада на било који објекат у интернет-простору, чија дејства САД буду сматрале опасним. Под сајбер нападом подразумева се избацивање „деструктивних кодова“ у мрежу или једноставније говорећи вируса.

То ће створити лош председан у међународном праву, али пре или касније то је требало да се деси, сматра генерални директор међународне компаније за безбедност мрежних система Group-IB Ија Сачков.

– Уопште такве ствари треба вероватно да регулишу УН. Када се дешава некаква војна операција, није важно да ли је она везана за компјутерски рат или класнични, међународна заједница треба да доноси одлуку шта да се ради са агресором. Ако једна земља буде доносила одлуке самостално, онда ће то бити кршење класичних међународних уговора који су настали после Другог светског рата.

Документу је дат највећи степен тајности. Зна се само да централну улогу у разради „сајбер доктрине“ игра главни саветник Барака Обаме за питања борбе против тероризма Џон Бренан. Он ће ускоро постати нови директор ЦИА. Управо Бренан је разрађивао правила коришћења америчких беспилотних летелица за уништавање терориста. Како пише Њујорк Тајмс, сајбер доктрина је сакупила много норми кориштених у правилима коришћења беспилотних летелица.

Главна опасност је то што виртуелним нападима може да подлегне мнотшво корисника Интернета, каже независни експерт у области нових информационих технологија Александар Баулин.

– Биће прилично тешко да се одреди то шта је сајбер напад. Сматрам да расте вероватноћа да ће од таквих операција страдати невини људи које ће из нејасних разлога сматрати нападачима. То ће бити обични хакери.

Амерички експерти признају да је кибернетичко оружје које постоји на располагању САД толико снажно, да је упоредиво по размерама штете за финансије, инфраструктуру и економију земље са нуклеарним. Управо зато наредбу о његовом коришћењу ће издавати искључиво председник.

Једини пут када је Обама наредио да се искористи кибернетички инструмент против суверене земље била је операција против иранских објеката за обогаћивање уранијума. Све информације о томе су тајне. Али амерички листови пишу да после операције неколико месеци нису радиле фабрике за обогаћивање уранијума у Ирану.

Од фебруара 2011. године у Пентагону постоји сајбер команда. На њеном челу је генерал Кит Александер. Пре тога он је био директор једне од најтајнијих америчких специјалних служби – Агенције за националну безбедост. Управо она у складу са новом доктрином одређиваће главне противнике, правце и објекте вируталних напада у светским компјутерским мрежама.

Андреј Федјашин, Алексеј Љахов,

 

Извор: Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!