Безбедност

Сарадња са америчком територијалном одбраном: Вежба или корак ка НАТО?

ВЕЖБА Оружаних снага САД „Укрштање сабљи“ у којој учествује и Војска Србије, коју америчка војска оцењује као знак „спремности НАТО да се одупре руској агресији“ испланирана је у јуну прошле године, много пре избијања сукоба у Украјини – кажу у Министарству одбране Србије.

Ова вежба која је у петак завршена у Немачкој, али и учешће делегације нашег Министарства одбране на овогодишњем Самиту у Велсу, скренули су пажњу на односе Србије и НАТО у јеку заоштравања односа овог савеза и Русије. Да је, упркос развијању пријатељских односа са Москвом, Северноатлантски савез посредно присутан у нашој војсци сведочи и домаћа вежба „Штит 4“ одржана у бази „Југ“ код Бујановца по НАТО процедурама и на – енглеском језику.

Стајање наших војника раме уз раме са америчким војницима у Немачкој, које је у Србији прошло без икакве најаве, у Министарству одбране правдају увежбавањем и стицањем искуства.

– Учешће на вежбама Војске Србије један је од приоритета наше међународне војне сарадње. Тиме се подижу оперативне способности и јача искуство рада у међународном окружењу – објашњавају у Министарству. – На вежби „Укрштање сабљи“, која је одржана у Немачкој, учествовало је 30 припадника наше војске, ангажованих у оквиру стрељачког вода.

Према званичном објашњењу, током „Укрштања сабљи“ коришћени су раније договорени сценарији радњи и поступака јединица у мировним мисијама. Њен циљ је обука за учешће у мултинационалним операцијама.

На интензивне контакте са НАТО савезом, који се огледају у заједничким вежбама, блиским односима са америчком Националном гардом, па и присуством Самиту у Велсу, у Србији се различито гледа. Док је за противнике уласка Србије у овај пакт све ово доказ дефинитивног заокрета ка Бриселу, заговорници евроатлантских интеграција у томе виде само развој међународне војне сарадње. Њихов контрааргумент је узлазна линија сарадње Србије са Русијом, која се састоји у заједничкој обуци, школовању официрског кадра на руским војним школама, разговорима о набавци наоружања и опреме…

– Интензивни контакти са НАТО савезом, као и учешће на њиховим вежбама, јасно говоре о промени политике одбране – каже за „Новости“ контраадмирал у пензији Бошко Антић. – Министарство одбране трчи испред Скупштине, која је усвојила декларацију о неутралности. Веома је незахвално и опасно учествовање на вежбама на којима се Русија сматра непријатељем. У јеку украјинске кризе и заоштравања односа између Русије и Запада, Србија се тиме сврстава на једну страну у сукобу.

ДОЛАЗЕ РУСКИ СПЕЦИЈАЛЦИ

ВОЈСКУ Србије у наредном периоду очекује неколико више заједничких вежби. Међу најзначајнијим догађајима ове јесени биће долазак војника ваздушно-десантних јединица Оружаних снага Руске Федерације, који ће крајем месеца одржати војну вежбу на полигонима у Србији са припадницима Специјалне бригаде. Она би требало да учврсти војну сарадњу са Русијом, која се живо развија последњих година. Захваљујући Москви и донацији авионских акумулатора, српски „мигови“ од недавно поново лете и чувају државни ваздушни простор.

Досадашња државна политика према западном војном савезу заснивала се на учешћу у програму „Парнерство за мир“, који је проглашен „правом мером односа“. Према Милораду Тимотићу, сараднику Београдског центра за безбедносну политику, овај ниво сарадње биће настављен и убудуће, без већег укључења Србије.

– Учешће у вежбама са страним војскама део су програма „Партерства за мир“ и не треба их посматрати као директно приближавање НАТО – објашњава Тимотић. – Иако то сигурно не доприноси развоју односа са Русијом, не треба очекивати погоршање односа са Москвом. Могуће прикључење НАТО може да се посматра као део евроинтеграција, што значи да се позиција Србије у следећих неколико година неће битно променити.
ГАШИЋ: НЕ КРШИМО НЕУТРАЛНОСТ

САРАДЊА са Националном гардом Охаја не значи мењање одлуке Скупштине Србије о војној неутралности – рекао је јуче министар одбране Братислав Гашић, после састанка са командантом Националне гарде Охаја Дебром Ашенхерст. – Не постоји источна или западна војна неутралност. Војска Србије окренута је пријатељима и партнерима на обе стране – ка Америци, али и Русији и Кини. Циљ нам је да са свима развијамо добре и пријатељске односе – нагласио је министар одбране. Са Националном гардом Охаја Војска Србије сарађује од 2006. године.

 

Р. Драговић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!