Македонија

Ситуација у Македонији се не помера са мртве тачке

Упркос најавама да би Македонија коначно, четири и по месеца након ванредних парламентарних избора, могла добити председника парламента, а потом и нову владу, за сада нема ни наговештаја да ће се то догодити до првомајских празника.

А баш на Међународни дан рада, у понедељак 1. маја, у Скопље ће допутовати високи америички званичк Брајан Хојт Ји, потврђено је из Амбасаде СДА у Македонији.

Ји ће, како је најављено, током те посете разговарати са политичким лидерима Македоније о формирању нове владе и реформама које би Македонију требало да уведу у ЕУ и НАТО.

Позивајући се на незванична сазнања, македонски медији најављују и да ће се Ји састати и са шефом државе Ђорђем Ивановим, који упорно одбија да мандат за састав нове владе повери лидеру СДСМ Зорану Заеву.

Ји је заменик помоћника државног секретара за европске и евроазијске послове у Стејт департменту, а како је саопштила америчка амбасада он долази да разговара са македонским лидерима о актуелним питањима формирање владе, билатералним односима и евроатлантским интеграцијама, без навођења ко ће бити његови саговорници.

Дојче веле на македонском језику подсећа да је Ји током недавне посете Загребу коментарисао ситуацију у Македонији рекавши да без одлагања очекује формирање владе, на начин који је у складу са Уставом те земље.

Парламентаарна већина постоји, рекао је Ји и додао да се нада да ће председник Иванов у најкраћем року омогућити формирање владе.

“Македонији је потребна влада која ће наставити спровођење предвиђених реформи”, рекао је тада Ји.

Он је позвао политичке странке да оставе по страни своје уске политичке и личне интересе, истакавши да је интерес грађана на првом месту.

“Македонија има још пуно посла да обави, али најпре мора бити формирана влада, а ЕУ и САД блиско сарађују да се то и догоди. Сведоци смо промена. У свим земљама постоје они кој желе да остану на власти и они који желе да дођу на власт…”, рекао је Ји и додао да је природно да су у таквим ситуацијама политичке тензије изражене, а реторика веома груба.

Верујемо, рекао је овај високи амерички званичник, да грађани Македоније желе прикључење њихове земље у НАТО и ЕУ, а да би се то и догодило, неопходан је политички консензус који би омогућио формирање стабилне владе.

Ипак, два месеца након тога ситуација у Македонији није се померила са мртве тачке, иако је лидер СДСМ Зоран Заев, који је са албанским странкама ДУИ и Беса обезбедио парламентарну већину од 67 осланика, од укупно 120, стално уверавао да је избот председника парламента питање дана.

ВМРО-ДПМНЕ, бившег премијера Николе Груевског с друге стране излаз вишегодишње кризе, па и ове постизборне, види у расписивању нових ванредних парламентарних избора.

А све то због, како тврде у ВМРО, због наметања политичке платформе Албанаца, која је у Македонији добила име “тиранска платформа”, јер је креирана уз помоћ албанског премијера Еди Раме.

На јуче одржаној трибини у организацији Дипломатског клуба на теу “Креирање и поновна концептуализација малих земаља” већина амбасадора акредитованих у Скопљу сматра да није време за нове изборе, већ да је што пре потребно формирати нову владу.

Аналитичари сматрају да Ји долази са сличном поруком.

Из ЕУ и САД Македонија је упозорена да политичари, који покушавају да блокирају формирање владе, заправо девалвирају владавину права и угрожавају демократски процес и стабилност Македоније и региона.

Иначе, Ји је, како се оцењује, добар познавалац проблема у региону у последње две деценије.

Он је последњи пут боравио у Скопљу почетком марта прошле године, а претходно је Македонију посетио у априлу 2015, на почетку политичке кризе, која је настала када је СДСМ почео да обелодањује видео и аудио записе који су тадашњу владу и премијера Груевског оптуживали за прислушкивање, корупцију и друге злоупотребе, што су биле праве медијске “бомбе”.

Ји је тада рекао да треба испитати случајеве у којима постоји сумња да су политичари на власти умешани у разне афере, а земља треба да се врати на реформски курс, демократски процес и јачање слобода и људских права.

Танјуг

фото: Фото Танјуг/AP Photo/Boris Grdanoski

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!