Свет

“Словенија је на рубу понора”

Љубљана — Немачки дневник Зидојче Цајтунг описује како је Словенија дошла у врло незавидну економску ситуацију и тако постала ново кризно жариште ЕУ.

“Мала земља на рубу Европе одувек се много трудила да се прикључи центру. На Словенију су прво гледали као на продужетак Аустрије али сада се Словенија приближава другом суседу, Италији. Дужничка криза је потпуно погодила и Словенију. Крајем прошле недеље агенција Мудиз је поновно оценила бонитет Словеније, овај пут он је тек две оцене изнад смећа”, пише Зидојче Цајтунг.

Дугови државе су 2007. износили 27 посто БДП-а, а данас су већ 48 одсто. Конзервативни премијер Јанез Јанша недавно је изјавио да ће Словенија можда морати да тражи помоћ ЕУ, попут Грчке и сличних држава. Онда је повукао ту изјаву, али словеначки медији спекуллишу да ће влада најкасније на јесен тражити најмање 1,3 милијарде евра помоћи од Брисела, иако се из владе може само чути да је буџет стабилан. 

Додуше, то су говорили и Шпанци само пар дана пре него су панично затражили, и добили, 80 милијарди за спас својих банака. Словеначки буџетски дефицит је сада изнад шест одсто, а циљ је да дође испод три одсто, па влада покушава провести мере штедње. 

Економиста Владимир Глигоров, наводи Зидојче Цајтунг, сматра да Јаншина влада у најбољем случају дефицит може смањити на 4,5 одсто и поручује да би Словенија требало да затражити помоћ ММФ-а или ЕУ. 

Привредни раст више нико не очекује, а камате на кредите које Словенија диже на међународном финансијском тржишту већ су изнад фамозних седам одсто, што значи да их је немогуће враћати. 

У таквој ситуацији се као проблем испоставља и некад успешна политика по којој Словенија није баш била отворена за стране инвестиције, па је сада педесет најважнијих фирми – од железница до банака – барем делом у власништву државе, која и сама стоји јако лоше финансијски.

Словенија неће тражити помоћ од ЕУ
Словенија неће ове године тражити финансијску помоћ Европске уније, кажу словеначка влада и аналитичари. 

Према њиховим речима, та земља неће тражити помоћ упркос томе што су током протекле недеље све водеће међународне бонитетне агенције снизиле њен кредитни рејтинг. 

Агенција за оцену кредитног рејтинга Фич је трећа велика агенција која је снизила рејтинг Словеније за један степен, на А-, наводећи као разлог лоше стање банкарског сектора те чланице еврозоне. 

Такође су навели и недостатак благовременог и уверљивог плана докапитализације њених кредитора. 

Још се очекује владин одговор на најновије обарање рејтинга, а која је после прошлонедељног Мудисовог снижавања рејтинга, негирала да ће Словенији бити потребна помоћ, указујући да кредитне агенције нису узеле у обзир најновије мере словеначких власти. 

Почетком ове године, словеначка влада десног центра усвојила је пакет мера штедње ради смањења јавног дефицита са 6,4 одсто бруто домаћег производа (БДП) из 2011. на 3,5-4 одсто у овој години. 

“У овом тренутку, Словенији није потребна међународна помоћ”, рекао је словеначки министар финансија после Мудисовог саопштења. 

“Словенија се не може поредити са Шпанијом, Италијом нити Грчком, а њени проблеми у банкарском сектору нису у толикој мери озбиљни, колико су обиљни, на пример, проблеми Шпаније”, додао је он.

“Ове године нам сигурно неће бити потребна било каква помоћ ЕУ за финансирање државног буџета или покривање дефицита”, рекао је Макс Тајникар, професор економије са Универзитета у Љубљани, после најновијег потеза Фича. 

“Још имамо довољно простора за маневрисање, а са овом ситуацијом се можемо изборити и без додатног задуживања, али само уколико будемо деловали брзо”, указао је он. 

После Фичовог саопштења, владајућа Словеначка демократска партија (СДС) је на свом сајту окривила опозицију левог центра. 

“Услови европског пакета помоћи за Словенију биће чак и гори од услова понудјених Шпанији, уколико опозиција настави да блокира уставне измене и друге мере за опоравак од кризе”, наведено је на њиховом сајту. Из агенције Фич су јуче указали како су “услови јавног финансирања погоршани, па би влада могла да наиђе на проблеме при финансирању фискалних потреба и докапитализације банака”. 

У саопштењу се додаје да ће Словенија до 2013. године морати да улије додатних 2,8 милијарди евра у банкарски сектор, што је једнако осам одсто бруто домаћег производа (БДП). 

За разлику од словеначких званичника, немачки дневник Зидојче цајтунг, у чланку под насловом “Љубимица Европе на рубу понора” , пише да је Словенија дошла у врло незавидну економску ситуацију, да јој прети дужничка криза, па је постала ново кризно жариште ЕУ чије су банке на рубу пропасти. 

Словеначки конзервативи премијер Јанез Јанша недавно је изјавио, подсећа немачки дневник, да ће Словенија можда тражити помоћ ЕУ, попут Грчке и сличних држава. Онда је повукао ту изјаву.

 
ТПОРТАЛ.ХР

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!