Наука и Технологија

Шпијун који шета сам или он-лајн претрес

18.09.2012. –

Ових дана је прича око компјутерског вируса Бундестројанер који су специјалне службе Немачке користиле за електронско праћење својих грађана, при томе не само осумњичених за криминал, добила свој наставак.

Нови скандал у Немачкој се разбуктао пошто је представник бундестага за заштиту персоналних података Петер Шар решио да провери не крше ли се уставне норме приликом пуштања вируса обавештајца, разраде немачке фирме ДигиТаск, у персоналне компјутере.

Овде треба подсетити да у принципу скривено посматрање осумњичених преко компјутера, такозвани „он-лајн претрес“ практикује се у Немачкој, у Аустрији, у Француској, Великој Британији и другим земљама ЕУ већ више година. Пуштајући у персонални компјутер потенцијалног криминалца специјални програм, може да се прати његова електронска преписка, улазак на поједине сајтове и слично. Али то је могуће само на основу судских одлука, при томе да се ради о спречавању терористичких аката или посебно тешких кривичних дела. Ипак у октобру прошле године немачки клуб компјутерских експерата ССС пронашао је да специјалне службе земље излазе далеко ван допустивих окрива. Скандал који се тада разбуктао погоршао је закључак клуба о томе да су подаци добијени помоћу поменутог вируса буднестројанер могли да буду доступни трећим лицима. Уз то испоставило се да су сви тајни „извештаји“ вируса-агента пребацивани на неки загонетни сервер у САД.

Представник буднестага Петер Шар је решио да провери како и за кога сада ради „тројанац“. Али мисија је била неизводива. У штабу главне организације за борбу против криминала поштованом парламентарцу су саопштили да је компанија која је разрадила бундестројанера – ДигиТаск, блокирала кључни код свог вируса. И за добијање доступа коду представнику бунедстага су предложили да се потпише да неће разглашавати тајну, и да поред тога плати 1200 евра за консултације. Потресени посланик је, разуме се, одбио.

О неопходности правног регулисања дате сфере делатности изјавила је у једном од радијских интервјуа секретар за штампу немачког клуба компјутерских експерата ССС Констанце Курц.

– Дуг законодаваца по мени је у томе да се реши које треба да буду границе дозвољеног приликом оваквих метода истраге. И пре свега како да се заштити електронска интимна сфера сваког од нас. Мислим да ће законодавци успети да нађу неопходне форме одређивања граница овлашћења специјланих служби и да им дају тим поводом јасна правила.

А у међувремену министар унутрашњих послова Баварске Јоахим херман заложио се за укидање забране на коришћење вируса-тројанаца у полицији која важи од јесени прошле године. Према подацима медија, специјалне службе Немачке, као и САД и Канаде, изјавиле су да су спремне да запошљавају хакере ради разраде нових тројанских вируса обавештајаца. О интензивном програму тоталног праћења у ЕУ Индект који треба да буде готов до 2013. године већ се говорило раније. Шпијунски вирус наставља своју делатност.

 

Извор: Голос России

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!