Србија

Срби на Косову између три ватре

14.02.2012. – Срби на Косову морају да се уздају само у себе

Референдум који се одржава 14-15. фебруара у четири општине на северу Косова за непризнавање од стране Срба албанских власти у Приштини, може још више да заоштри ситуацију у региону. Његов геополитички значај се састоји у коначном претварању Срба на Косову у самостални фактор балканске политике. А то је већ директан изазов не само Приштини, већ и Европској унији, па чак и Београду – сматра наш аналитичар Пјотр Искендеров.

Овај плебисцит ни из далека не представља први случај кад Срби на Косову покушавају да дају правни одговор албанским сепаратистима Косова. Тако су се у јесен 2011. године у развој ситуације умешала два фактора. Као прво, Срби на Косову су на силу спречили реализацију споразума постигнутих између Београда и Приштине уз посредовање Европске уније – о заједничкој контроли граничних прелаза. А као друго, Европска комисија је први пут дала позитиван закључак поводом молбе Србије за улазак у ЕУ. А након што је на самиту Европске уније у децембру разматрање овог питања одложено за март Београд више нема избора. Србија мора или под хитно да нормализује односе с приштинским властима или да се одрекне било каквих евроинтеграција. А Немачка, која је у таласу кризе у Европској заједници ваћ постала неформални лидер „јединствене Европе“ захтевала је од Србије не само да повуче негодовање против пуноправног учествовања Косова на међународним форумима, већ и да својеручно помогне у ликвидирању српских органа власти у општинама на северу Косова.

Судећи по информацијама које долазе из Београда српске власти још нису дошле до коначног решења поводом извршавања фактичког ултиматума Брисела и Берлина. У владајућој коалицији је дошло до раскола. А председник Србије Борис Тадић је отворено посаветовао делегацији Срба са Косову која је посетила Београд да не спречава реализацију договора између Београда и Приштине. Срби са севера Косова у већини сматрају да власти Београда недовољно активно бране њихове интересе, истакао је у интервјуу за „Глас Русије“ стручњак Институа за проучавање словенских народа РАН Александар Карасев:

Упорност Срба је пре свега, наравно, повезана с њиховом, да тако кажемо, моралном увредом као народа. Они то врло тешко доживљавају. Отуда толико јак отпор у овом питању. Што се тиче саме Србије она данас не може себи да дозволи ново заоштравање односа с Европском унијом. Многи у српском руководству сматрају да само ако уђе у ЕУ земља може ефикасније да брани интересе Срба на Косову  Али, ни Европској заједници у којој сад влада криза, уопште није потребно ново отежавање ситуације на Косову. Тако да ће садашњи референдум само посведочити постојеће и добро познате позиције страна.

Уочи референдума командант снага КФОР на Косову генерал Ерхард Древс (Erhard Drews) је у интервјуу за немачки часопис Focus изразио мшљење да плебисцит „може да испровоцира албанске националисте да нападну српску мањину на југу“. Чини се да у овом геополитичком троуглу – Приштина, Београд, Брисел, Срби на Косову морају да се уздају само у себе.

 

Извор: Голос России

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!