Србија

Србија међу високо корумпираним земљама, за годину дана смо пали читавих шест места!

БЕОГРАД – Србија је ове године забележила благи пад на индексу перцепције корупције и са скором од 41 заузима 78. место од 175 држава, што је сврстава у високо корумпиране земље, речено је данас на конференцији за новинаре Транспарентности Србија.

Србија је прошле године имала скор 42 и налазила се на 72. месту међу 177 земаља.

Председник Транспарентности Србија Владимир Гоати рекао је на конференцији за новинаре да се Србија још увек налази испод светског просека и даље се опажа као високо корумпирана земља.

“Остајемо испод чаробних 50-процентних поена”, рекао је Гоати.

Према његовим речима, много је енергије уложено, утврђени су нови органи, агенције, ту су и текстову у новинама о корупцији, али антикорупцијске мере нису довољно уверљиве.

Како је рекао програмски директор Транспарентности Србија Немања Ненадић, Србија има проблем са корупцијом, а не само са перцепцијом корупције, и самим тим треба уложити додатне напоре да се корупција смањи.

“Србија има шансе за борбу против корупције које до сада нису довољно искоришћене”, рекао је Ненадић.

Он је објаснио да нису довољно искоришћене евроспке интеграције што се види и у извештајима Европске комисије у којима се наводе бројни проблеми и препоруке који су исти као и ранијих година.

Ненадић је додао да Србија није искористила ни чињеницу да први пут има концентрисану политичку моћ која отвара просторе за дубље реформе јер смањује уцењивачки капацитет коалиционих партнера, али може с друге стране да створи прилику да се борба против корупције инструментализује.

Он је објаснио да концентрисану политичку моћ треба искористити да се изграде институције.

“Јасно је да напори у борби против корупције морају бити убедљивији и предстоји доста посла”, рекао је Ненадић који је претходно навео да се према најавама, следеће године могу очекивати корисне реформе у правцу рационализације јавне управе, рада инспекција, као и система за издавање грађевинских дозвола. Он је оценио да нема видљивијих помака у погледу јавности рада Владе Србије и других органа власти, односно и даље се не поступа по захтевима за приступ информацијама, те да Скупштина не користи у довољној мери налазе независних државних органа и сопствене закључке поводом њих за надзор над радом Владе.

На конференцији је речено да су Словенија, Хрватска, Македонија, Црна Гора, Румунија и Бугарска по индексу перцепције корупције испред Србије, док је иза нас Босна и Херцеговина са којом смо прошле године делили исто место.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!