Србија

Србија назадује у борби против корупције

БЕОГРАД – Србија у протеклих шест година упркос стварању низа антикорупцијских институција стагнира у борби против корупције, изјавио је председник Транспарентности Србија Владимир Гоати.

На представљању резултата истраживања о финансирању предизборне кампање и борби против корупције у Србији, Гоати је рекао да је парадоксално да Србија, која је формирала институције попут Агенције за борбу против корупције и Државне ревизорске институције, према индексу перцепције корупције стагнира у тој борби.

Гоати је на конференцији у Медија центру у Београду рекао да се Србија по степену корупције пре може упоредити са земљама Латинске Америке него са државама западне Европе и да на то управо указује и данас објављено истраживање које је спровела организација Транспарентност Србија.

Председник Транспарентности Србија је навео да су влада и њен потпредседник Александар Вучић пропустили да у раде више у стварању правосудног система после неуспешне реформе правосуђа у Србији.

„Влада није учинила ништа ни у реорганизацији јавне управе. Напротив, десило се да је више стотина људи који немају основне образовне претпоставке дошло на чело јавне управе и јавних предузећа”, рекао је Гоати и то назвао „десантом дилетаната” на кључна места у државној администрацији.

Гоати је оценио да је јавна управа у Србији и даље прегломазна, некомпетентна и партијски подељена.

Његов колега из Транспарентности Немања Ненадић рекао је да у Србији постоји велика несразмера између онога што пише у закону о финансирању политичких странака у изборној кампањи и праксе.

Као проблем је навео то што Агенција за борбу против корупције још није завршила контролу извештаја странака о финансирању прошле изборне кампање и што је до сада покренута само по једна истрага због злоупотребе јавних средстава и куповине гласова.

Како је навео Ненадић, гледајући податке о покренутим истрагама због незаконитости у изборној кампањи, могло би се закључити да се Србија у великој мери изборила с корупцијом што, нажалост, није случај.

Транспарентност Србија, како је рекао Ненадић, предлаже да се изменама Закона о финансирању политичких активности отклоне уочене правне празнине попут финансирања странака од трећих лица, време враћања кредита и измирење преузетих обавеза.

Како је закључено у објављеном извештају Транспарентности Србија, мора се обезбедити и већа јавност података и правовремена контрола извештаја политичких странака о финансирању изборне кампање.

„Агенција за борби против корупције би требало да објави потпуне резултате контроле и покрене прекршајне поступке за све врсте уочених прекршаја”, пише у извештају Транспарентности.

Потребно је да Агенција и Државна ревизорска институција прате неизмирене кредите странака ради утврђивања крајњег извора финансирања кампање и евентуалне злоупотребе средстава за финансирање политичких партија.

Истраживање Транспарентности Србија финансирала је Амбасада Краљевине Норвешке.

 
Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!