Србија

Србија пала из групе слободних земаља у групу делимично слободних

Србија је пала из групе слободних земаља у групу делимично слободних земаља на скали основних слобода, објавила је организација Фридом Хаус у свом новом извештају “Слобода у свету 2019”.

Србија се у односу на прошлу годину погоршала за шест поена у условима политичких права и грађанских слобода, и ове године има 67 поена и сврстава се у групу земаља које су имале највеће губитке у једној години.

У годишњем извештају процењује се стање слобода у 195 земаља и 14 територија током 2018. године, а земље се оцењују на скали до 100 поена, и затим сврставају у општи статус као слободне, делимично слободне или неслободне.

Статус Србије је пао са слободног на делимично слободан због погоршања у одржавању слободних избора, настављених покушаја владе и властима блиских медија да подривају независне новинаре кроз правно узнемиравање и кампање блаћења и де факто акумулацији извршних овлашчења председника Александра Вучића које је у супротности са његовом уставном улогом, наводи се у извештају.

У делу извештаја о Балкану наводи се да председник Србије Александар Вучић и председник Црне Горе Мило Ђукановић “настављају да учвршћују своју државну моћ око себе и својих клика, подривајући основне стандарде добре владавине и превазилазећи њима додељене уставне улоге”.

Антидемократске вође у централној Европи и на Балкану, укључујући оне који су дрско учврстили власт ван уставних ограничења, настављају да подривају институције које штите слободе изражавања и удруживања и владавину права, наводи се у извештају.

Поред Србије и Мађарска је прешла из слободне у делимично слободну земљу због напада премијера Виктора Орбана и његове странке Фидес на демократске институције.

У Европи од 625 милиона људи, 83 одсто живи у слободним земљама, четири одсто у делимично слободним, а 13 одсто у неслободним.

Као делимично слободне су означене Србија, БиХ, Црна Гора, Албанија, Македонија, Косово, Мађарска, Молдавија и Украјина, а као неслободне Русија и Белорусија. Све остале државе у Европи имају статус слободних.

У 2018. години слобода у свету забележила је пад 13. годину заредом. Пад је обухватио разне земље у сваком региону – од дугогодишњих демократија као што су САД до учвршћених ауторитарних режима као што су Кина и Русија, наводи се у уводном делу извештаја.

У периоду између 2005. и 2018. удео земаља које нису слободне порастао је на 26 одсто, а оних које су слободне је пао на 44 одсто.

Општи пад у слободи је и даље мали у поређењу са напретком оствареним током 20. века, али је схема стална и злослутна, и указује да је демократија у опадању.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!