Србија

Србија пала за три места на листи медијских слобода Репортера без граница

Србија је пала за три места на листи медијских слобода коју је објавила организација Репортери без граница (РСФ) у новом годишњем извештају.

У извештају за 2020. Србија се налази у групи проблематичних земаља, на 93. месту од укупно 180 рангираних земаља. Са скором од 31,6 слабије је рангирана од свих земаља региона, осим од Црне Горе која је на 105. месту.

У извештају за 2019. Србија је била на 90. месту са укупним скором од 31,18.

Уз оцену да је у Србији стање забрињавајуће, у извештају се констатује да је после шестогодишње владавине Александра Вучића, прво као премијера а потом као председника, Србија постала земља у којој је често опасно бити новинар и у којој лажне вести алармантном брзином постају све видљивије и популарније.

Власти су оствариле успех у процесуирању одговорних за убиство новинара Славка Ћурувије 1999, али већина других истрага напада на медијско особље застала је или склоњена, попут истрага напада на новинара Милана Јовановића, чија је кућа запаљена у децембру 2018, док су он и његова супруга били унутра и спавали, наводи се.

Број напада на медије нагло је порастао, док званичници све више користе запаљиву реторику против новинара. Неки храбри новинари настављају да обрађују опасне теме попут криминала и корупције. Али, због велике концентрације медијског власништва у земљи, њихове су приче обично доступне само на интернету, наводи се у делу извештаја за Србију, преноси Бета.

Разлог за забринутост РСФ виде и у договорима између политичара и медија, широко распрострањеним лажним вестима које власти толеришу и и малтретирању узбуњивача Александра Обрадовића.

Од земаља региона у овогодишњем извештају испред Србије су Словенија (32), БиХ (58), Хрватска (59), Косово (70) , Албанија (84) и Северна Македонија (92), а иза Црна Гора (105).

У поређењу са прошлом годином, највише су напредовале Хрватска и БиХ, за по пет места, Северна Македонија за три места и Словенија за два места. Назадовале су Црна Гора за једно место, Албанија за два и Србија за три места.

Све земље региона сврстане су у групу проблематичних када је у питању слобода медија, осим Словеније која је у групи „прилично добрих”.

Светски индекс медијских слобода Репортери без граница објављују сваке године од 2002.

Како се наводи на сајту РСФ, извештај који рангира 180 земља представља снимак стања слободе медија утемељен на процени плурализма, независности медија, квалитета законодавног оквира и сигурности новинара у свакој земљи.

Извештај не рангира јавне политике чак и ако владе очито имају велики утицај на рангирање своје земље, нити је показатељ квалитета новинарства у некој земљи, наводи се на сајту РСФ.

Све земље груписане су по стању медијских слобода на категорије: „добре”, „прилично добре”, „проблематичне”, „лоше” и „веома лоше”.

Пет најбољих земаља по медијским слободама у овогодишњем извештају су Норвешка, Финска, Данска, Шведска и Холандија.

Најгоре су Северна Кореја, Туркменистан, Еритреја, Кина и Џибути.

Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. kad vidim kakvog proliva, pa jos nasminkana, ima i kakvi genocidni zlikovac vlada zemljom dembeliom i koga se svi plase, cini mi se da KIM DZONG UN JE DASA pred kim se skida kapa a DUTERTE PREDSKOLSKA VASPITACICA.

  2. Bravo za Srbiju Nekada potomaka Vojvode Stepe. , Misica, Obilica , Lazara ,
    spadosmo na okupatorsku vlast doseljenu iz bosne.
    Spadosmo na one o kome vicevi ispredase o njihovoj inteligenciji.
    Spadosmo na one koje docekasmo Hlebom i solju .
    Spadosmo da oni izvse Drzavni udar i preuzmu nam nasu Srbiju.
    Spadosmo na glupost , gluperde, prostakluk i prostake, lopove i lopine.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!