Економија

Србија: Слободан пад на дно

Да је Србија дотакла дно, била би спремна за болне, али неопходне реформе, изјавио је данас професор Правног факултета у Београду Борис Беговић.

“Србија још није дотакла дно, јер да јесте, илузије би се распршиле, приоритети би се променили, реформе би коначно могле да почну. Да смо дотакли дно не би било ни тема које су сада главне, ни политичара који их заговарају”, рекао је Беговић у емисији Кажипрст РТВ Б92.

Указао је да власт у Србији годинама избегава структурне и институционалне реформе, које су “једини начин да се учини неопходно – побољша пословно окружење”.

“Овде се инвеститори привлаче субвенцијама, министарство оличено у Млађану Динкићу плаћа парама пореских обвезника инвеститоре да дођу. Друга концепција, од које власт бежи као ђаво од крста, јесте побољшање пословног окружења. Оно је веома лоше, а неопходно је да Србија постане атрактивна земља за улагање”, рекао је Беговић.

Србија, како је додао, већ има шта да понуди, али уз те адуте мора много тога и да промени.

“Србија има веома флексибилну радну снагу, која веома брзо учи. Имамо споразум о слободној трговини са ЕУ. Па не би ‘Фијат’ дошао ни да му неко плати 100.000 евра по радном месту да није бесцаринског извоза у ЕУ. Капитал нема боју, новац нема мирис, овде ће долазити сви који би окружење сматрали атрактивним”, казао је Беговић.

Рејтинг Србије је, по његовим речима, “у очима озбиљних људи све нижи и нижи она сама себе је престала озбиљно да схвата”.

“Од свих економских питања, једино се одговара на питање како да се финансира буџетски дефицит који је све већи и већи. То виде и озбиљни људи и наш рејтинг је све нижи и нижи. То је основни проблем, као и то што постаје јасније да Србија нема намеру да се
помери из те учмалости. Тако нешто свакако није препорука”, рекао је Беговић.

Беговић је директор Центра за либерално-демократске студије (ЦЛДС)и заговорник интеграције Србије у Европски економски простор, а не у ЕУ. На питање како би то Србија била кандидат за чланство у Европском економском простору, он је одговорио против-питањем: “А који је наш интерес и која је препорука да будемо део ЕУ, што је још већи степен интеграције, а само се о томе говори?”.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!