Економија

Српско тржиште капитала у веома тешкој ситуацији

БЕОГРАД – Tржиште капитала у Србији можда се налази у најтежој ситуацији у новијој историји, а то се огледа у паду активности и ентузијазма учесника на том тржишту, изјавила је данас директорка Београдске берзе Гордана Достанић.

Иако је Београдска берза добила поверење учесника и ради на унапређењу транспарентности и новим производима, то је ипак недовољан подстицај за развој тржишта капитала, чија је улога минимизирана у стратешком приступу економским реФормама у земљи, казала је она на отварању 11. Међународне конФеренције Београдске берзе.
“Резултат је плитко и недовољно ликвидно тржиште, несигурност и уздржавање инвеститора од озбиљнијих улагања”, оценила је Достанић.

Подсећајући да у Србији до сада није спроведена ниједна иницијална јавна понуда, она је додала да познате приватне српске компаније покушавају да издејствују повољније кредитне услове, са предлагањем корекција у монетарној политици.

Председник Комисије за хартије од вредности Зоран Ћировић дели мишљење директорке Берзе да је тржиште капитала у Србији у кризи, напоменувши да је ситуација таква и у целом региону.

Он је указао на нови Закон о тржишту капитала, који је ступио на снагу прошле године, истакавши да је то модеран и квалитетан правни акт, који доприноси бољој заштити инвеститора и обезбеђује еФикасно и транспарентно тржиште.
“Имамо Закон који је добар, али је тржиште мртво. Tржишни учесници раде на рубу егзистенције и многе могућности Закона не могу да се искористе, јер је ниво услуга врло скучен и ограничен”, објаснио је Ћировић.

Истичући да имамо неразвијено тржиште, са малим бројем хартија од вредности, он је додао да је направљен помак на тржишту корпоративних и муниципалних обвезница.

Ћировић је подсетио да су са емисијом муниципалних обвезница почели Нови Сад и Панчево и изразио очекивање да ће још неке локалне самоуправе кренути у том правцу.

Вицегувернер Народне банке Србије (НБС) Веселин Пјешчић рекао је да су емитовање муниципалних обвезница и дугорочних хартија од вредности први кораци озбиљнијег развоја тржишта капитала и замајац даљег тржишног развоја.

Он је навео да су три пожељна правца развоја тог тржишта – даљи развој примарног и унапређење секундарног тржишта капитала, проширење круга емитера и инвестиционе базе дужничких хартија од вредности и развој динарских инструмената дуга како би се позитивно утицало на већу употребу динара и стабилност домаћег Финансијског сектора.

Пјешчић је напоменуо да су Сосијете женерал банка и Ерсте банка прве које су емитовале дужничке дугорочне хартије од вредности и изразио очекивање да ће и друге банке следити тај пример.
“Tо је показало да се на тржишту инвестира и у дужничке хартије од вредности”, додао је вицегувернер.

Он је указао да веће учешће динарских извора Финансирања подразумева већи потенцијал динарског кредитирања и мање учешће девизног ризика, што за НБС значи већу Финансијску стабилност. 

Упоредо са конФеренцијом одржава се и Инвеститорска конФеренција, на којој ће се сусрести представници 12 листираних компанија и проФесионалних инвестора. 

Београдска берза данас обележава славу Аранђеловдан, на дан када је 1894. године одржана прва скупштина Берзе у Грађанској касини, изабрана стална управа и први берзански посредници.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!