Србија

Шта је било Вучићу, да се ниси то унередио?

БРИСЕЛ, БЕОГРАД – Србија има бројне примедбе на нацрт платформе о заједничкој преговарачкој платформи за поглавље 35, а најважније, у које је Танјуг имао увид, су следеће:

1) У нацрту нема стандардног дела који се односи на усклађивање садржаја са заједничким правилима и прописима ЕУ (aquis communitaire), што иначе садрже платформе за сва остала поглавља.

2) Говори се о “Напретку у процесу нормализације односа са Косовом (уместо са Приштином).

3) Захтева се престанак финансирања српских структура, укључујући привремене општинске органе, чиме би без посла остало око 5.000 људи, а довело би и до нарушавања уторитета државе Србије на Косову и Метохији.

4) Успостављање косовског правног поретка на северу Косова, без прецизирања да је то изводљиво тек након формирања Заједнице српских општина (ЗСО).

5) Подношење кварталних извештаја Министарству унутрашњих послова Косова и Министарству правде Косова о исплатама пензија пензионисаним припадницима МУП-а и радника у правосуђу, што излази из оквира Бриселског споразума и за шта у српском законодавству нема основа.

6) Доношење посебног закона о седиштима и територијалној јурисдикцији судова и тужилаштва у Србији, што би било супротно Уставу и постојећим законима.

7) Прихватање косовских печата и заглавља у службеној кореспонденцији, што је проблематично због термина “Република Косово” на тим обележјима.

8) Решавање проблема управљања над хидроцентралом Газиводе, без наглашавања да се о томе претходно мора постићи сагласност обе стране.

9) Омогућавање џављанима трећих држава прелазак са Косова у Србију, што је неприхватљиво због термина “трећа држава”, чиме се имплицира да је КиМ држава.

10) Примедбе српске стране на претходни Нацрт извештаја о скринингу за поглавље 35 нису озбиљно разматране нити уважене.

Тих 10 тачака Србија види као стварање простора за индиректно признавање Косова, независно од дијалога Београда и Пристине.

После оштрих реакција из Београда, у Бриселу тврде да у платформи нема ничега што излази из оквира бриселског дијалога.

Дипломата из чланице ЕУ, који је ипак зелео да остане анониман казе да током дискусије о платформи, која је на амбасадорском нивоу одржана прошле недеље, није било ничег што би одударало од ставова који су се и раније чули у Савету.

“Била је то неформална дискусија, прва од многих које ће уследити”, рекао је тај дипломата за Танјуг.

Танјугов извор каже да је на поменутом састанку Немачка предложила да се у платформу укључи ставка у којој се наглашва да од напретка у поглављу 35 треба да зависи напредак у укупном процесу европских интеграција Србије, са чим су се сложиле Велика Британија и Хрватска.

“То није ништа ново, јер је већ објављено у закључцима Европског савета од 16. децембра 2014.”, навео је он и додао да су се током дискусије чули и ставови да је, управо с обзиром на то да је реч о раније усвојеном тексту, непотребно уграђивати га у заједничку платформу .

“У конацан текст резолуције ући ће само оно што прихвате све земље чланице, а многе сматрају да мишљење Србије, као заинтересоване странке, такође треба узети у обзир”, каже овај дипломата.

У Европском савету су изненађени жестоким реакцијама Србије на нацрт платформе.

Функционер Савета који је такође тражио да остање анониман каже да ни формулација о томе да се процес нормализације води између Србије и Косова (уместо између Београда и Приштине, на чему инсистира Србија) није нова у званичним документима Савета.

“Ако погледате било које закључке Европског Савета о Србији у последње две године, наћи ћете да се тамо говори о процесу нормализације између Србије и Косова, које је редовно означено звездицом као што је договорено”, рекао је он.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!