Друштво

Студије у Бечу јефтиније него у Србији

Школовање на Бечком универзитету, најстаријем у средњој Европи на немачком језику, јефтиније је него на већини факултета у Србији, иако је та установа у својој шестовековној историји дала десетак нобеловаца.

За стране студенте школовање годишње кошта око 700 евра, док је за домаће и оне који долазе из земаља ЕУ бесплатно. Странци морају добро знати немачки језик, али наставе има и на енглеском.

Током ове недеље Универзитет, који има око 93.000 студената, посетили су академци из Јагодине, што им је омогућила скупштина тог града. Млади из Србије распитивали су се за услове школовања, па су, поред цене, сазнали да овде нема пријемног испита. Тачније, студент из Србије треба да положи пријемни испит на оном домаћем факултету који хоће да студира у Бечу и та потврда му је довољна за упис.

Током обиласка зграде, водич, млада, симпатична девојка, јагодинским студентима је рекла да се то не односи на факултете психологије и публицистике, јер су ту пријемни обавезни.

Потребно је и знање немачког на нивоу Б2. Овде се може студирати и економија, техника, филозофија, са више десетина смерова свако може да нађе оно што га интересује да студира.

На овом универзитету у велелепној барокној згради из средњег века у центру града, сада студира око 500 студената из Србије. Зграда је из 11. века и налази се недалеко од чувене улице музеја. Универзитет који је у власништву државе, основан је 1365. године и до данас је имао око 900 директора.

Њихов списак може се прочитати у холу зграде, а у унутрашњем дворишном делу, квадратног облика, може се видети око 150 биста и рељефа са уклесаним ликовима челника установе из различитих периода историје. Нажалост, међу њима је само једна жена.

Занимљивост ове установе је што је уз помоћ водича оранизован свакоднени обилазак зграде.

Тако посетиоци могу видети место на улазним, широким мермерним степеницма на коме су фашисти 1936. године убили професора Морица Шлика, затим велике читаонице, слушаонице, од којих највећа има 800 места, свечане сале…

Универзитетска библиотека има фантастичних осам милиона књига, што је, када би се све поређале на полице, пут од око 70 километара.

Када страни студент буде примљен има и трошкове смештаја и исхране. Смештај у студентским домовима просечно кошта око 300 евра, храна око 200, али студентима из Србије део ових трошкова може да покрије нека од многобројних стипендија које дају разне фондације и државне управе.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!