Србија

Сваког дана 1.000 миграната на границама Србије

Заједничке патроле српске, мађарске и аустријске полиције на граници Србије и Македоније. – Нови талас избеглица стиже из Турске

Заједничке патроле српске, мађарске и аустријске полиције патролираће од следеће седмице дуж границе Србије и Македоније, договорили су се у Сегедину директори српске и мађарске полиције Милорад Вељовић и Карољ Пап.

– На граници Србије са Македонијом, већ од понедељка, заједно са српским полицајцима биће присутно и 20 колега из Мађарске са четири возила опремљена најновијим термовизијским камерама – прецизирао је Вељовић после састанка са мађарским колегом Папом, наводе у Бироу за сарадњу са медијима МУП-а Србије.

Директор српске полиције је јуче на састанку са мађарским колегом истакао да на граници са Македонијом и Бугарском свакодневно око хиљаду људи жели да уђе на територију Србије, а затим преко Мађарске настави ка некој од земаља Европске уније.

Директор српске полиције и Пап констатовали су да мигранти нису проблем само Србије и Мађарске, већ читаве Европе.

Избеглице су видљиве на сваком кораку. Има их на путевима у Србији, у парковима, на аутобуским и железничким станицама Београда и других градова у земљи.

– Ситуација је забрињавајућа, али сви актери у систему успешно се носе са повећаним приливом тражилаца азила, а очекујемо и помоћ међународне заједнице – истиче за „Политику” Иван Гергинов, помоћник комесара за избеглице и миграције.

Оваква ситуација није нова за Србију, али ни за Комесаријат за избеглице, имали смо искуство из деведесетих година прошлог века, када је Србија примила више од 600.000 избеглица из Босне и Херцеговине и Хрватске, напомиње Гергинов.

– Забрињавајуће су најаве да је из Турске кренуо велики број миграната ка нашој територији након што су чули изјаве да ће Мађарска да гради зид на граници. Комесаријат има довољне капацитете да збрине све тражиоце азиле. Тренутно их је у центрима смештено 309, а укупно места има за 810 тражилаца азила – каже Гергинов. 

Али мигранти који у све већем броју пристижу из Грчке и Македоније не задржавају се у Србији и најчешће се не пријављују Комесаријату за избеглице. Влада Србије недавно је основала Радну групу за решавање миграционих токова и размотриће које мере ваља предузети пред оволиким налетом оних који беже из угрожених подручја, истиче помоћник комесара за избеглице.

Ситуација је изузетно тешка, миграната је све више, а ако наставе да пристижу овим темпом, до краја године кроз Србију ће проћи више од 50.000 тражилаца азила. То Србија још није доживела, каже за „Политику” Радош Ђуровић, директор Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила.

– Миграната има свуда. Ништа не значи податак да су центри за азил полупразни ако се азиланти налазе на улицама. Само јуче на граници Македоније и Грчке било је око 1.000 миграната, а ситуација се мења из часа и због промене прописа у Македонији, која сада омогућава свим пријављенима да добију азилну потврду са важењем од 72 сата – објашњава Ђуровић.

То је хуман чин, истиче наш саговорник, али њиме се повећава број избеглица које стижу у нашу земљу и које се налазе у „сивој зони” – без докумената и било какве заштите. Све је више тешко повређених избеглица којима је неопходна здравствена нега. 

Д. Ивановић

До сада кроз Србију прошло 31.500 миграната

Од почетка године до јуче кроз Србију је прошло 31.500 миграната и биће их још више, оценио је јуче министар унутрашњих послова Небојша Стефановић. Он је поновио да проблем није српско-мађарска граница, већ Македонија, која се граничи са Грчком и Бугарском, из којих долазе ти људи. „То је проблем који Србија самостално не може да реши – физички немамо право нити можемо те људе да зауставимо да узлазе у нашу земљу када траже или изразе намеру да траже азил”, рекао је он.

„Дужни смо да их упутимо у колективне центре, где они могу да изразе жељу да наставе путовање и ми немамо право да их у томе спречимо”, каже Стефановић.

Министар полиције је навео и да је то питање које ЕУ мора да реши – „да види како ће са тим људима, јер није циљ да они прођу пола Европе, стигну до, рецимо, Немачке и онда се из Немачке негде шаљу”. „Србија је, иако је изван ЕУ, преузела и тај део посла и терета. На десетине хиљада људи пролази кроз нашу земљу уз минимално инцидената”, рекао је он, изразивши задовољство што наши грађани помажу мигрантима.

Танјуг, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. SVAKI MIGRANT KOJI UĐE DOBIT ĆE LIČNU SOCIJALU SVE IMAĆE PRAVO GLASA I ONDA ŠOK SA SRBE,PREMIJER MUSLIMAN I PREDSEDNIK I PUSIONA,ETO KAKO ĆE SRBI NAGRABUSTI

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!