Наука и Технологија

Светлост убрзава интернет

ДОК се поједини научници у Србији довијају како да преваре систем и резултате квазиистраживања објављују у лажним научним часописима, др Ненад Божиновић, млади Нишлија, свој докторат објавио је у „Сајенсу“, једном од најпрестижнијих часописа на свету. Бави се оптичким инжењерингом, докторат је одбранио на Бостонском универзитету, а вест о његовом открићу пренео је чак и ББЦ.

Ненад је, наиме, заједно са колегама, открио нови метод којим се омогућава бржи интернет-проток. У секунди може да пошаље чак 44 ДВД филма!

– Идеја мог рада је да омогући бржи интернет коришћењем такозване уврнуте светлости – прича Ненад за „Новости“. – Скоро све телекомуникације се одвијају путем оптичких каблова који су испреплитани свуда, на копну и испод мора. Потребе за комуникацијама расту сваког дана, а одређена истраживања предвиђају да ће се интернет капацитети у наредним годинама попунити, што за све нас значи спорији интернет, лошија ТВ слика и тон на телефону. Искористили смо особину „уврнуте“ светлости, која може да преноси велику количину података кроз специјалне оптичке каблове. Они би у будућности могли да замене стандардне каблове.

То би, објашњава наш саговорник, значило да би садашњи интернет, који је магистрала са једном траком, проширили на ауто-пут са четири траке! За почетак, ово откриће могло би да буде најзанимљивије компанијама које складиште велике количине података, попут „Гугла“, „Мајкрософта“ или „Амазона“.

ИНСТРУКТОР ЈОГЕ ОСИМ истраживањима, Ненад стиже да се бави и спортом. Био је полуфиналиста такмичења у тенису на свом универзитету, а учествовао је и у такмичењима у фудбалу, софтболу и америчком фудбалу. Представљао је универзитет као члан ватерполо екипе 2008. и 2009. године. Инструктор је јоге. Осим што се бави спортом, Ненад је заљубљеник и у музику. Био је гитариста неколико бендова.

Након мастер и докторских студија и рада у настави на Бостонском универзитету, Ненад је одлучио да ради на новим истраживачким пројектима у старт-ап компанији „Нистика“ надомак Њујорка. Ненад има идеју да у блиској будућности оснује сопствену компанију која би се бавила овим проблемом.

Интересовање за науку му је, објашњава, у крви. Љубав према математици још када је био мали подстицао му је отац.

– У детињству је све и почело – присећа се др Божиновић. – У четвртом разреду отац ми је поставио неке математичке задатке које нисам знао да решим. У наредне четири недеље сам, уз његову помоћ, свакодневно радио на математичким проблемима и убрзо решавао задатке брже од тате.

Логично, уписао је математичко одељење Гимназије „Светозар Марковић“ у Нишу, где су математику држали професори са факултета. Било је, каже, тешко, па су и најбољи ђаци у почетку заслуживали једва тројку.

– У овом периоду огромну улогу имала је „Петница“, где смо на програму астрономије целе ноћи нетремице гледали у звезде и вршили мерења до јутра, а дању анализирали податке – наглашава овај млади научник. – Када враћам филм уназад, мислим да ми је Факултет у Београду пружио светско образовање које у Америци кошта у просеку 200.000 долара за четири године. Живот у Београду, нарочито у Студентском граду, нудио је много и тај баланс културе и науке који сам добио током студентских дана сматрам невероватно битним у животу.

Након студија није успео да нађе посао у Србији, иако се пријавио на конкурсе неколико школа, а онда је одлучио да, као и велики број његових пријатеља, оде у Америку.

У Бостону је почео да се бави истраживањима у области оптике, прво на техникама микроскопије, а потом новим интернет технологијама.

У Америци се, објашњава, многе ствари на универзитетима раде другачије. Студенти добијају применљиво знање, а држава улаже велики новац у истраживања.

Због улагања у науку и односа САД према истраживачима, Ненад не размишља да се у блиској будућности врати у Србију.

– Можда једног дана, али не скоро – искрен је Ненад Божиновић. – Америка је земља великих могућности. Једнаку шансу пружа научницима из целог света, без обзира на расу и религију.

НАУКА У ПОРОДИЦИ

У НАУЧНЕ воде пре Ненада се отиснуо његов старији брат Никола. И он је докторирао у Америци, а онда у Силицијумској долини отворио компанију која се бави изоштравањем видео-слике у тој мери да су на листи њихових клијената и Скотланд јард, „Боинг“, „Мајкрософт“, „Интел“… Недавно је отворио још једну компанију, са седиштем у Америци, али највећи део посла обе фирме обављају инжењери који живе и раде у Нишу.

 

Ивана МИЋЕВИЋ

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!