Друштво

Светски дан борбе против сиромаштва 17. октобра Србија дочекан је са 610.000 сиромашних и 24 одсто становништва у ризику од сиромаштва

Поред тога, у Србији је и стопа материјалне ускраћености висока и износи 44,3%, при чему две трећине становништва не може да приушти недељу дана одмора ван куће. Према проценама Уједињених нација у свету има више од 2,2 милијарде људи који су сиромашни или су на прагу сиромаштва.

Стопа сиромаштва дупло је нижа међу градским становништвом (6,3%) него у осталим категоријама (12%). Објашњење које се наводи у публикацији Тима за инклузију је да је модеран део привреде углавном у градским подручјима, док пољопривреда у великом делу касни у технолошком напретку. То погоршавају и неповољнија образовна структура радника у пољопривреди и старење становништва које је израженије на селу.

Сиромаштво и даље највише погађа најбројнија домаћинства, па је међу петочланим домаћинствима стопа сиромаштва 12,7%, а међу домаћинствима са шест и више чланова 16,9%. Најмање су излзожена четворочлана домаћинства са стопом сиромаштва од 5,3%.

До повећаног ризика вишечланих домаћинстава долази због мањег броја запослених у односу на чланове који немају приходе. Како се истиче, овај проблем у Србији није толико изражен због малог броја деце, али и због тога што многи стари имају пензије.

Деца су са стопом 11,4% посебно угрожена, а гледано по узрасту највећа је стопа међу млађима од 13 година – 11,9%.

Пол не игра велику улогу, будући да је сиромашно 8,5% мушкараца и 8,7% жена, а стопа сиромаштва се смањује са завршеним степенима образовања, од 21,6% међу онима без икаке школе, 5,9% са средбхин шјикин ди 1,8% код високообразованих.

Само трећина има за одмор, сваки трећи без меса и рибе

Сиромаштво је тек део неповољне слике животног стандарда у Србији.

По једном од кључних показатеља – ризику од сиромаштва – Србија је са 24,6% лошија од Грчке, која се већ годинама бори са рецесијом, а стопа ризика од сиромаштва износи 23,1%.

Стопа ризика од сиромаштва означава удео особа које имају мање од 60% средњих прихода, оних од којих 50% становништва прима више а 50% мање. Најмању стопу ризика од сиромаштва у ЕУ има Чешка – 9,6%, а више од 20% имају Хрватска 20,5%, Бугарска 21,2%, Шпанија 22,2%, Румунија 22,6% и Грчка.

Доста говоре и подаци материјалне ускраћености, са којом се у ЕУ суочава сваки пети становник (19,5%), а у Србији 44,3%. Овим се мери удео особа која не могу да приуште најмање три од следеће четири ставке: недељу дана одмора ван куће, месо или рибу или њихову вегетеријанску замену сваког другог дана, неочекивани трошак у износу до 10.000 динара који би био плаћен из кућног буџета и адекватно загревање стана.

Стопу материјалне ускраћености сличну Србији у ЕУ имају Румунија са 45,8%, Мађарска са 44,1% и Летонија са 40,4%, док је Бугарска у лошијем положају са 58%.

У Србији је, како показује анкета о условима живота (СИЛЦ), у 2013. одмор ван куће био највећи луксуз међу овим показатељима, и морало је да га се лиши две трећине становништва (67,2%), следи издатак до 10.000 динара који је недостижан за свако друго домаћинство, месо или риба сваког другог дана за скоро свако треће (30,6%), док адекватно загревање стана не може да плати скоро свако пето домаћинство (18,3%).

У ЕУ је за мање имућне највећи проблем да плате непредвиђени трошак, што је тешкоћа за 39,6% становника, од 69,5% у Литванији до 18,2% у Шведској.

ЕУРАКТИВ.РС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Interesuju me siromasni i gladni Srbije a ne svedski dan siromastva,svedski dan dece i svi svedski i belisvedski dani kao dani jedne svedske vlade na nase dane i praznike zaboravljamo a svedske pominjemo i slavimo.Slavljenje i svedskih praznika a i dana krenulo je preko RTS_a kad god cujem nejezim se.

  2. Interesuju me siromasni i gladni Srbije a ne svedski dan siromastva,svedski dan dece i svi svedski i belisvedski dani kao dani jedne svedske vlade na nase dane i praznike zaboravljamo a svedske pominjemo i slavimo.Slavljenje i svedskih praznika a i dana krenulo je preko RTS_a kad god cujem nejezim se.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!