Политика

Тадићев коалициони партнер Чанак захтева интернационализацију питања Војводине!

Председник Лиге социјалдемократа Војводине (ЛСВ) Ненад Чанак заложио се за интернационализацију питања Војводине и рекао да у томе нема ништа чудно јер је питање Србије одавно интернационализовано. У интервјуу за агенцију Бета Чанак није одбацио могућност да ће парламентарни избори у Србији бити расписани убрзо, док је за власт у Војводини рекао да је стабилна, иако ЛСВ има проблема са Демократском странком.

„Питање Војводине мора се интернационализовати као јасно демократско питање. Јер и питање усклађивања закона Србије са законима ЕУ је интернационализација питања Србије и мешање спољног фактора у унутрашње ствари Србије. А да не спомињем међународне монетарне институције и њихово мешање у унутрашње ствари Србије“, рекао је Чанак у интервјуу за агенцију Бета.

Он је оценио да је питање Војводине „врло осетљиво“, јер је та покрајина једина од осам федералних јединица бивше СФРЈ чије питање није решено.

„Војводина је била покрајина, а сада није ништа, односно она је покрајина само на папиру, без икакве законодавне, судске и извршне власти, без права на имовину и изворне приходе у пуном смислу те речи. А и оно мало што има, пошто није гарантовано уставом, може да мења било који сазив републичке скупштине“, навео је Чанак.

Он је одбацио оптужбе да у Војводини има сепаратизма и рекао да су такве оптужбе заправо „плашење мечке решетом“, како би се спречила било каква расправа о аутономији Војводине.

„Таквим приступом проблем се не решава, већ се гура под тепих, па ће време показати да је таква политика била потпуно погрешна“, оценио је Чанак.

Према његовим речима, противуставни пуч, који је над Војводином извео Слободан Милошевић 1988. године, није био ништа друго до „окупација“ Војводине, која је била увод у оружани покушај окупације највећег дела СФРЈ и наметања београдског централизма.

„Војводина не тражи независност, већ аутономију. А борити се за аутономију значи борити се за измену комплетног система у Србији, што је још теже. Лакше је одвојити се од Србије, него Србију променити“, казао је Чанак.

Додао је да његова странка не иде лакшим путем, него иде за својим убеђењима, а она су да Србија треба да буде демократска децентрализована држава, са аутономном покрајином Војводином, која треба да даје своју конструктивну улогу.

„Нико у Војводини није спреман на то да се пролије и једна кап крви у борби за њену аутономију. Нажалост, у Београду, због искустава из протеклих 20 година, као да се не разуме било шта друго осим директне конфронтације“, казао је Чанак.

„Ево, погледајте: Ивица Дачић, премијер и министар полиције, нема никакав проблем када преговара с Хашимом Тачијем, иако врло добро зна ко седи преко пута њега. Али исти тај Дачић има проблем када треба да разговара с људима у Војводини о њиховом незадовољству положајем Војводине“, рекао је Чанак.

Постоји жеља да се уништи све што има префикс ‘војвођански’ 

Он је оценио да је тренутно на делу покушај „гушења“ покрајинског јавног медијског сервиса, Радио-телевизије Војводине.

„Сасвим је сигурно да постоји жеља да се уништи све што има префикс ‘војвођански’. Дакле, ако се РТВ већ не може претворити у расадник клерикалних, клерофашистичких, екстремно националистичких и шовинистичких идеја, онда барем да се његов утицај што више смањи и да се једноставно докине недостатком новца“, навео је Чанак.

Он је оценио да се питање аутономије Војводине мора решавати кроз промене Устава Србије, које ће неминовно уследити уколико Србија заиста жели у ЕУ, али је додао да не види у Београду савезнике за разговор о аутономији Војводине.

„Већ 25 година, од ‘јогурт револуције’ до данас, упорно се радило на деинституционализацији Војводине и на њеном политичком маргинализовању, у чему се у огромној мери и успело“, оценио је Чанак.

Он је критиковао и ЕУ и упитао „зашто и Европска унија ћути пред променама граница Војводине“.

„Немојте заборавити да се границе Војводине стално мењају, од Другог светског рата па до данас, са сталним аспирацијама, да рецимо Панчево постане једна од београдских општина, а о јужном Срему да и не говоримо“, казао је лидер ЛСВ-а.

Према његовим речима, ЕУ са својим регионима веома је значајна шанса за Војводину, али та шанса неће бити искоришћена уколико Војводина не буде имала свој субјективитет.

Могуће је да ће избори бити расписани убрзо

Чанак је оценио да је могуће да ће парламентарни избори у Србији бити расписани убрзо.

„Могуће је да избори буду убрзо, јер (председник Српске напредне странке) Александар Вучић има велики политички кредибилитет, али не треба заборавити да се политички кредибилитет брзо и губи“, рекао је лидер ЛСв-а.

Према његовим речима, најбољи пример за то је влада Зорана Живковића, која је током акције „Сабља“ 2003. године након атентата на премијера Зорана Ђинђића уживала толику популарност да је на изборима могла да „помете“ све политичке противнике.

„Међутим, само три-четири месеца касније, када су били избори, дошло се у позицију да се катастрофално изгуби, јер није постојала јасна политичка и идеолошка кичма те владе, па се све сломило и урушило у само неколико месеци“, подсетио је Чанак.

Он је додао да низ победа Српске напредне странке (СНС) на локалним изборима „дува ветар у једра“ тој странци, али је рекао и да било који пораз, до којег мора пре или касније доћи, може да буде врло отрежњујући, па рејтинг СНС-а преко ноћи може да почне да се „клати“.

„Довољно је да се отвори једна већа афера, а отварање афера у овој земљи је, као што знамо, национални спорт, па да рејтинг стрмоглаво падне“, оценио је Чанак.

Према његовим речима, не може се ићи за тим да Вучић одлучује о свему, јер ће постати „уско грло, каквих смо већ имали у претходној влади“.

„Једноставно, његова жеља да повуче Србију напред може да постане контрапродуктивна, ако не подели одговорност с другима. А деоба одговорности с другима значи поверење у друге које је данас врло тешко стећи. С друге стране, врло је тешко имати те друге у које се може имати тај тип поверења, ако их нисте изнеговали у протеклих пуно година, а СНС постоји само пет годиона. Мало, кратко…“, казао је Чанак.

Остајемо у коалицији са ДС-ом, мада има проблема

Председник ЛСВ-а рекао је и да „није дошло до те тачке“ да та странка напусти коалицију са Демократском странком (ДС) у Скупштини Војводине, иако постоје веома озбиљни проблеми у комуникацији.

„С (покрајинским премијером и замеником председника ДС-а) Бојаном Пајтићем сам се видео неколико пута, рецимо шест пута у последњих девет година, а од тога четири пута у последња два месеца, што вероватно говори о покушају побољшања односа, али се одлуке и даље доносе по старом рецепту, у круговима ДС-а а не у коалицији“, рекао је Чанак.

Према његовим речима, стални проблем комуникације у покрајинској администрацији изражен је у „невиђено арогантном“ ставу ДС-а према мањим партнерима, ЛСВ-у и Савезу војвођанских Мађара (СВМ).

„Зато никада нећу разумети да се од нас очекује априорна подршка покрајинској администрацији, а истовремено елементарна правила политичког бонтона нису испоштована, па о потезима покрајинске владе сазнајемо из медија, као и наше колеге из СВМ-а. И онда, када се побунимо против тога, то се одмах тумачи као наше приближавање Српској напредној странци (СНС)“, казао је Чанак.

Додао је да с председником ДС-а Драганом Ђиласом није разговарао десет месеци, иако је Ђилас у неколико наврата говорио да жели да разговара с њим.

„Ако неко 10 месеци не види разлог чак ни за телефонску комуникацију с неким на кога наводно рачуна, онда је то у најмању руку чудновато. А ја сам онда дошао у позицију да будем нападнут због тога што сам се усудио да кажем да (председник СНС) Александар Вучић у доброј мери држи реч“, навео је Чанак.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!