Србија

То саучешће НАТО ФАШИСТО можеш да узмеш и да га забијеш себи тамо где сунце никада не сија!

НАТО никада није приморавао неку земљу да постане члан Алијансе, па неће ни Србију. Ми поштујемо одлуку суверене Србије да буде неутрална држава

Ово у разговору за „Блиц“ истиче генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг, који је јуче боравио у званичној посети Београду.

Који су приоритети сарадње НАТО са Србијом?

– Наши главни приоритети су да развијамо политички дијалог и практичну сарадњу. Политички дијалог се односи на нормализовање наших односа и мислим да смо у томе били веома успешни, што показује и моја посета Београду. Практично, премијер Александар Вучић и ја смо објавили укидање ограничења за летове у близини административне граничне линије са Косовом. То је доказ добре сарадње и снажна политичка порука.

Део детињства сте провели у Београду, као политичар и премијер у Норвешкој увек сте подржавали Србију, а сада сте на челу НАТО, који је 1999. бомбардовао Србију. Лично, да ли осећате жаљење због невиних живота, због људи убијених од НАТО бомби широм Србије, од Грделице и Ниша до Београда и Новог Сада?

– Дубоко жалим због сваког невиног живота, због сваког цивила који је страдао 1999. То је истинска трагедија. Изражавам дубоко саучешће породицама и свима који су тада изгубили своје вољене. Интервенција НАТО је окончала године ратовања на Балкану. Учинили смо највише могуће да се избегну цивилне жртве. Наш циљ је био да зауставимо недопустиве акције Милошевићевог режима и употреба силе била је крајње средство после неуспешних политичких преговора. Али, сваки губитак невиних живота је трагедија због које дубоко жалим.

Можемо ли очекивати да НАТО једном упути званично извињење за убијене цивиле 1999?

– Овде у Београду сам изнео најдубље жаљење због губитака невиних живота и изјавио сам саучешће свима који су изгубили некога у том периоду. То је снажна порука и од мене и од НАТО свима који ће, тога сам свестан, наставити да живе са сећањима, са болом због људи страдалих током важдушне кампање те године.

Како НАТО процењује утицај Русије у региону западног Балкана?

– Нисам забринут због тога што Русија има политички дијалог и трговину са земљама региона. Све су то независне државе. НАТО не жели да изолује Русију, не жели сукобе с њом, напротив, НАТО жели што више конструктивне сарадње с Русијом. Наравно, та сарадња мора да почива на неким основним принципима, а један од њих је и да свака држава мора да поштује границе својих суседа. Проблем је то што Русија није поштовала суверенитет Украјине, већ је анексирала Крим и дестабилизовала исток земље.

Да ли сте с премијером Вучићем разговарали о утицају Русије?

– Рекао сам да немам проблем с тим што је Вучић био у Москви и имао политички дијалог с тамошњим лидерима. НАТО такође жели политички дијалог с Русијом, и ја се срећем с руским политичким лидерима и тај дијалог је важан око многих важних питања, попут договора са Ираном и политичког решења за Сирију.

Руски парламент, Државна дума, усваја резолуцију против чланства Црне Горе у НАТО. Може ли став Русије да утиче на одлуку Алијансе о пријему Црне Горе?

– Не, никако. Само је до Црне Горе и НАТО одлука о томе. Ово је екстремно важно да се схвати. Нико са стране нема права да се меша у тај процес. Руско мешање би, напротив, могло само да убрза улазак Црне Горе у НАТО јер мислим да је врло важно показати да Русија нема вето и да нема право да се меша у односе независне, суверене Црне Горе и Алијансе. Дакле, као што ја апсолутно, сто одсто, поштујем жељу Србије да буде неутрална држава, исто тако треба поштовати жељу Црне Горе да постане чланица Алијансе.

Тероризам је претња свима

Који су највећи безбедносни ризици у региону?
– Ових дана смо сведочили терористичким нападима, а такође постоје људи из овог региона који иду да ратују у иностранству или се враћају из ратовања, што је претња и за земље западног Балкана и за целу Европу. Видимо и да велики број избеглица и миграната пролази преко Балкана и заиста имам само речи похвале за понашање Србије у вези са овом хуманитарном трагедијом.
Како Србија може да допринесе борби против тероризма?
– Србија то већ ради ангажовањем у мировним операцијама УН и ЕУ. Али, Србија може највише да допринесе регионалној стабилности. Србија се бори против људи који одлазе у ратове у иностранству, али веома доприноси и помирењу и миру у региону. Ту морам да поздравим одлазак премијера Вучића у Сребреницу, што је био снажан израз жеље за помирењем. Такође, поздрављам улогу Србије у дијалогу Београда и Приштине, а НАТО ће, преко Кфора, дати свој допринос решавању свих питања.

Никола Томић, Блиц

Фото: Весна Лалић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Ђубре његова смрдљива норвешка је стално против Србије радила,а то што се поноси да је на челу
    зликовачке и фашистичке нато …може само да се стиди.Чињеница да је овај нато фашиста провео
    своје детињство у нашем Београду,deja vu и матора јеврејска курветине олбрајтова је провела своју младост у Србији

  2. После “извињења ” овог смрада нато, само ће у народу оправдано порасти гнев и противност уласка
    у ту фашистичку творевину.Они у Србији који су за ове фашисте једва да могу комби да напуне;
    Српска кончита вурст= вук драшковић,чеда прашак, она матора лезбејка весна пешић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!