Друштво

Туга: Гаси се 200 одељења у средњим школама

ГЕНЕРАЦИЈА која ће ове године полагати малу матуру има 7.000 деце мање, па ће због тога број одељења првог разреда у средњим школама бити значајно смањен. Планирано је гашење више од 200 одељења, и то углавном у средњим стручним школама.

Многи од директора стручних школа кивни су и кажу да су се ”кола сломила” само на техничким школама. Профили који школују администрацију, као ни гимназије, нису толико погођени. У Београду, на пример, од око 60 одељења која треба да буду угашена, само једно ће бити у гимназији.

– Школе морају да схвате да је ове године 6.834 осмака мање и да зато мора да буде смањен број одељења – каже, за ”Новости”, Зоран Костић, помоћник министра просвете. – Ниједан наставник неће у потпуности остати без норме часова, нити ће бити отпуштен, али морамо да се прилагодимо реалности, и да тамо где ни прошле године није уписано довољно деце, смањимо број одељења.

Школе су слале министарству, објашњава Костић, број прошлогодишњих првака, разговарале су са локалним самоуправама и представницима тржишта рада и, на основу тога, направљени су предлози за смањење броја одељења.

– Није то никакав удар на стручне школе – истиче Костић. – Број гимназија смо оставили, јер је стратегијом развоја образовања планирано повећавање броја гимназијалаца. Стручне школе имаће места колико су прошле године уписале ученика у прву годину.

ПРАВЕ РАЧУНИЦУ С МАЊЕ ЂАКА ПРЕДЛОЖИЛИ смо Министарству просвете модел по коме ће се одељења са садашњих 30 смањити на 25 ученика, колико и предвиђа стратегија развоја образовања – каже Драган Матијевић, председник Уније синдиката просветних радника. – Остало је да им докажемо да смањена одељења неће бити скупља од садашњих.

Он наглашава да не може ниједан образовни профил на силу да се задржи у систему, ако нико неће да га упише.

– Стручне школе, посебно трогодишњи профили, већ су погођени тиме да сваки ученик с нула бодова на малој матури може да упише и четврти степен. Откад је то уведено, ретки су они који хоће на занате – каже, за ”Новости”, Драган Мијаиловић, директор Техничке школе Младеновац. – Погрешно је остављати одељења према жељама ученика. Неке ствари морају да буду и дириговане, да тржиште рада не би остало без добрих занатлија, мајстора различитих профила.

Он додаје да најгора ситуација која може да се направи је да још више повећамо број незапослених гимназијалаца, који ће касније ићи на преквалификације како би се запослили.

Директори се, такође, плаше како ће упослити наставнике, јер на свако угашено одељење без часова остаје 2,5 наставника.

Ипак, према речима Ненада Младеновића, директора школе ”Техноарт”, ово смањење било је неминовно, јер је прошле године само у Београду остало 1.600 слободних места у школама, а ове године биће још 2.000 деце мање.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!