Свет

У ЕУ се злочини на бази расне мржње дешавају се свакодневно

Извештај Министарства иностраних послова Русије „О стању људских права у неколико земаља света“  у 2011. години (6) – ЗЕМЉЕ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ

* У области рада, у 2009. г. највише су била изложена дискриминацији лица из Северне Африке у Италији (30%), Роми у Грчкој (29%), Роми у Чешкој (27%), Африканци на Малти (27%), Африканци у Ирској (26%), Роми у Мађарској (25%), Бразилци у Португалији (24%), Турци у Данској (22%), Роми у Пољској (22%)

* Великој Британији је 2010. г. незапосленост представника етничких мањина била два пута већа од незапослености Енглеза

Полицајци просечно заустављају 33% лица из Северне Африке, 30% Рома, 27% Црнаца, 22% представника Централне и Источне Европе и бивших Југословена, 21% Турака

Неграђани“ Летоније немају могућност да учествују на изборима за Европски парламент. Упркос чињеници да се квота европских парламентараца из Летоније (као и из других држава – чланица ЕУ) рачуна на основу укупног броја становништва у земљи, тј. узимају се у обзир и „неграђани“ који у њој живе

Превела: Ксенија Трајковић

         ПРИМЕТНА кршења људских права очитована су у области давања азила и имиграционе политике за време прилива избеглица из Северне Африке у земље ЕУ у пролеће ове године (2011.).

         До маја је у Италију, Француску и на Малту стигло око 25.000 лица из Туниса и 11.000-12.000 из Либије. Уизбегличким логорима на острву Лампедуза и на Малти нису имали приступ адекватној медицинској и правној помоћи, а санитарни и хигијенски услови били су далеко испод жељених.

         У складу са Даблинском Уредбом ЕУ, која дефинише начин разматрања молби о давању азила, азилант треба да чека доношење одлуке о његовом предмету у земљи у којој је ушао на територију ЕУ. Таква пракса је доводила до кршења права ове категорије лица. 

         У таквом контексту, у јануару ове године Европски суд за људска права (ЕСЉП) је пресудио по предмету „М. М. С. против Белгије  и Грчке“, који је открио кршење људских права током процедуре разматрања докумената азиланата за добијање статуса избеглице.

         Однос према тражиоцима азила ЕСЉП изједначио се са суровим и нехуманим поступањем, будући да су лица која су чекала решења о својим молбама остајала без средстава за живот, без крова над главом и без медицинске и правне помоћи. Сада је на такву праксу уведен мораторијум. Међутим, пошто се у Грчкој и Италији, као и раније, налази значајан број лица која чекају разматрање својих молби, а услови њиховог држања у логорима нису побољшани, њихова права у тим земљама се и даље крше. 

У ЕУ се злочини на бази расне мржње дешавају се свакодневно

         Према мишљењу Асоцијације за образовање о људским правима, забринутост изазива ситуација са децом-избеглицама, која су без родитељске пратње, пре свега проблем њиховог неадекватног медицинског третмана, а такође смештај у прихватилиштима заједно са одраслима.

         У земљама ЕУ испољавање расизма представља озбиљан проблем у областима као што су запошљавање, здравствена заштита, образовање и становање. По мишљењу Асоцијације за образовање о људским правима, „злочини на бази расне мржње дешавају се свакодневно“.  Ипак, са њиховог становишта, анализа ове појаве и борба са њом на европском нивоу отежане су због недостатка механизма за сакупљање упоредних статистичких података. При том, напори у стварању таквог механизма, иако су предузимани, нису били довољни.

         Сигнали о дискриминацији по етничкој припадности приликом запошљавања најчешће су стизали из Белгије, Француске, Немачке, Холандије, Литваније и Румуније. По мишљењу Асоцијације за образовање о људским правима, у области рада у 2009. г. највише су била изложена дискриминацији лица из Северне Африке у Италији (30%), Роми у Грчкој (29%), Роми у Чешкој (27%), Африканци на Малти (27%), Африканци у Ирској (26%), Роми у Мађарској (25%), Бразилци у Португалији (24%), Турци у Данској (22%), Роми у Пољској (22%).

         Према подацима Асоцијације за образовање о људским правима, у Великој Британији је 2010. г.незапосленост представника етничких мањина била два пута већа од незапослености Енглеза. Констатована је приметна неједнакост између миграната/мањина и основног становништва. Ово је карактеристично за мигранте у Италији и етничке Русе у Естонији.

         Према извештају Асоцијације за образовање о људским правима за 2009, приликом испитивања јавног мњења установљено је да полицајци на улицама чешће заустављају представнике мањине него представнике основног становништва. Полицајци просечно заустављају 33% лица из Северне Африке, 30% Рома, 27% Црнаца, 22% представника Централне и Источне Европе и бивших Југословена, 21% Турака.

         Још пре терористичких аката у Норвешкој, забринутост Асоцијације за образовање о људским правима изазвао је пораст преступа на бази мржње на Интернету. И поред тога, додатни протокол Конвенције Савета Европе о преступима у области рачунарских информација (ступио на снагу 2006. г.), који захтева од држава-чланица ЕУ да уведу кривичну одговорност за ширење информација које позивају на расизам и ксенофобију, ратификовало је свега 11 земаља ЕУ – Немачка, Француска, Данска, Кипар, Летонија, Литванија, Румунија, Холандија, Португалија, Словенија, Финска.

         Године 2010. Немачка и Косово су потписали споразум о постепеном повратку косовских избеглица међу којима је око 10.000 Рома. Гофине 2010. се 116 деце вратило на Косово, али је 75%  имало озбиљне тешкоће у похађању школа, јер су лоше знали или уопште нису знали локалне језике пошто су 15 година живели у Немачкој. 

У ЕУ се злочини на бази расне мржње дешавају се свакодневно

         То је у супротности са једним од темељних принципа наведеним у чл. 3 Конвенције ОУН о правима детета, који гласи да „у свим активностима која се тичу деце приоритет се даје у најбољем интересу детета“.

         Према подацима Европске асоцијације за спречавање повреда и промоцију безбедности, у земљама ЕУ више од 19% деце изложено је физичком насиљу у породици. Приметно је повећање броја случајева судских расправа по предметима повезаним са сексуалним насиљем у односу на децу, укључујући и представнике католичке цркве и високе функционере (нпр. у Аустрији, Холандији, Португалији, Белгији). При том је само 10 земаља ЕУ (Аустрија, Грчка, Данска, Шпанија, Луксембург, Малта, Холандија, Румунија, Финска, Француска) ратификовало Конвенцију СЕ о заштити деце од експлоатације и злоупотреба сексуалне природе.

         Као и раније, „неграђани“ Летоније немају могућност да учествују на изборима за Европски парламент. И то упркос чињеници да се квота европских парламентараца из Летоније (као и из других држава – чланица ЕУ) рачуна на основу укупног броја становништва у земљи, тј. узимају се у обзир и „неграђани“ који у њој живе.

         Године 2008. су у Европски парламент упућене две петиције о кршењу права „неграђана“ током избора за ЕП: из Летоније (сакупљено је више од 16.000 потписа) и Естоније (више од 3.000 потписа). Према резултатима расправе, Европски парламент је упутио Летонији препоруке у корист подносилаца петиције. Ипак, никакве измене нису унете у процедуру за учешће на изборима. 

         Чињеница о одузимању права гласа за Европски парламент  „неграђанима“ Летоније истакнута је у извештају Канцеларије за демократске институције и људска права – ОДИХР ОЕБС поводом избора за Европски парламент 2009. г. Како сматрају у ОДИХР-у, без обзира што у погледу избора унутар држава обавезе пред ОЕБС-ом налажу давање изборног права само грађанима земаља-чланица, ситација са изборима у наднационални орган принципијелно је другачија. То потврђује могућност гласања, коју земље-чланице ЕУ пружају грађанима других земаља ЕУ у границама своје територије, као и пример Велике Британије која даје право грађанима Комонвелта, т.ј. држава, које уопште не припадају ЕУ.

         По мишљењу ОДИХР-а у том смислу ово питање излази из оквира одговорности појединачне државе и захтева разматрање на нивоу ЕУ. Брисел треба да припреми минималне стандарде изборних права који би допринели остварењу „основног принципа ЕУ – принципа равноправности“.

 

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!