Друштво

У Србији 26.000 фотељаша

СВАКИ 276. грађанин Србије у овом тренутку званично има статус функционера. И рачуница није коначна. У наредна два месеца, како „Новости“ сазнају, биће комплетирана листа свих који су заузели фотеље од најнижих до највиших положаја.

Агенција за борбу против корупције, која је задужена да води регистар, до почетка овог месеца успела је да евидентира тачно 25.950 „фотељаша“, међу којима је око 5.000 бивших, али пристижу подаци и о новоизабранима. Зато се претпоставља да ће се брзо обистинити процена да наша земља има више од 30.000 функционера на свим нивоима.

Да „лов на фотеље“ даје резултате показује и податак да је пре само три године у регистру било свега 5.000 имена, а лане око 20.500. А процене су да се око 14.000 функционера распоредило по републичким, покрајинским, градским и општинским органима, остатак по судовима, предузећима…

– Цифре звуче невероватно. Уколико се крене у смањивање броја функционера, треба почети од институција које су се и током приче о рационализацији помињале као сувишне – предлаже Немања Ненадић, програмски директор „Транспарентности Србија“.
ПОКРЕНУТО ТРИДЕСЕТ ПОСТУПАКА СВИ државни органи и институције дужни су да пријаве чим се изабере или смени неко од њихових кадрова. Агенција за борбу против корупције, закључно са августом, покренула је 30 поступака против одговорних лица која су „заборавила“ да пошаљу допис о ступању или престанку функције.

– Такође, многе општине користиле су законску могућност да именују помоћнике градоначелника, док их друге уопште нису имале. А питање је и да ли је свуда на локалу адекватан број одборника.

Председник Сталне конференције градова и општина и први човек Параћина Саша Пауновић, међутим, противи се смањивању састава општинских парламената и одбацује тврдње да је локал уточиште за збрињавање кадрова:

– Осим председника општина и чланова већа, који примају накнаде, већина других функционера ради волонтерски. У сваком граду има и најмање двадесетак установа, што значи да је у њиховим одборима око 150 људи који се не плаћају.

Ђорђе Вуковић, програмски директор ЦеСИД, слаже се да у регистру има доста функционера који раде без накнаде и позива да се утврди тачан број плаћених положаја:

– Сигурно је да политичка борба за хиљаде тих места не би била тако оштра да те фотеље не доносе неку корист. Уколико и нема неке директне накнаде за положај, увек постоји могућност да се индиректно оствари нека добит.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!