Србија

У Србији на продају 600 фирми са 100.000 радника

Београд – У Србији треба приватизовати још око 600 предузећа, у којима је запослено око 100.000 радника, укључујући и 161 предузеће у реструктурирању која су за државу била трошак од 800 милиона долара годишње.

Нацртом закона о приватизацији предвиђена су четири модела приватизације (продаја капитала, продаја имовине, стратешко партнерство и пренос капитала без накнаде), три метода (јавно прикупљање понуда с јавним надметањем, непосредна погодба и јавно прикупљање понуда), као и три мере (финансијска консолидација, отпис дуга, претварање дуга у трајни улог или конверзија).

Министар привреде Душан Вујовић изјавио је да ће закон о приватизацији бити флексибилнији у погледу модела, метода и мера приватизације и да би требало да отклони аномалије из прошлости.

„Модели, методи и мере биће прилагођени стварним потребама фирми које су у процесу реструктурирања или које нису приватизоване раније“, рекао је министар привреде на јавној расправи о нацртима закона о приватизацији и о изменама и допунама Закона о стечају.

Вујовић очекује да закон о приватизацији буде усвојен до краја јула и после његовог ступања на снагу биће упућен позив свим заинтересованим инвеститорима да понуде свој програм на који ће сагласност давати Агенција за приватизацију и Министарство привреде.

„Сваки програм који буде имао елементе за успешно пословање биће предмет пажње Агенције и Министарства, а затим ће се тражити најпогоднији модел, метод и мере за приватизацију“, рекао је Вујовић.

„Онај део фирми који не понуди програм биће суочен са стечајем и у стечају ће се преко социјалног програма бринути о радницима.“

Када је реч о закону о изменама и допунама Закона о стечају, Вујовић је рекао да је циљ бржи процес стечаја, појачана улога поверилаца, смањење трошкова тог поступка.

Закон о приватизацији имаће третман лекса специјалиса у односу на исте прописе у случајевима када поједина решење о истим питањима нису у складу.

На питање новинара шта очекује од новог закона о раду, Вујовић је рекао да тај закон није надлежност Министарства привреде, али да очекује модерна решења која ће дати мотивацију свима да повећају мобилност радне снаге ради стварања бољег пословног амбијента и да истовремено буду заштићена права радника. Таква решења су могућа, казао је Вујовић.

Како против прања новца

Чланица Савета за борбу против корупције Јелисавета Василић оценила је да Нацрт закона о проватизацији представља одређени напредак у односу на постојећи, али да постоји још доста простора за измене те да ће о свим његовим лошим аспектима тај савет обавестити Владу Србије. Она, наиме, сматра да Нацрт закона о приватизацији „оставља простор за коруптивне радње и прање новца”.

„Овај предлог нема одредбе којима би се омогућила контрола прања новца, што значи да ће опет постојати могућност појаве Шарића и осталих“, рекла је она агенцији Танјуг.

Навела је и да поново остаје непокривена контрола извршења уговора након приватизације, што је Савету било најпроблематичније у раду на бројним предметима.

Д. Урошевић, Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!