Економија

Убише нас грамзиви трговци: Трговачке марже у Србији веће него у ЕУ

ТРГОВАЧКЕ марже у Србији знатно су веће него у земљама региона. У 2011. години просечна маржа у Србији износила је 19,7 одсто, док је у 2012. порасла на 21,3 одсто. То је пет до 10 одсто више него у комшилуку и Европи. Једини разлог је недостатак конкуренције, која уз долазак великих трговинских ланаца може да утиче на снижење цена на тржишту, рекао је у уторак Расим Љајић, министар трговине на регионалној конференцији о развоју тржишта робе широке потрошње “ФМЦГ сектор до 2020”.

Како је истакао, тржиште Србије вреди 70,6 милијарди долара, а процене показују да ће уз очекивани раст до 2016. године порасти до 105 милијарди долара.

– Наше тржиште, у регионалном смислу је без конкуренције, имајући у виду величину тржишта и стартну основу која је ниска, па самим тим Србија постаје потенцијално тржиште за страна улагања – изјавио је Љајић. – Очекивани раст тржишта од педесетак одсто показује да тржиште Србије нема конкуренције у региону, што се види у поређењу са Хрватском, чији је очекивани раст 15,5 одсто или Словеније испод 10 одсто.

Када је реч о концентрацији “топ десет” највећих трговачких ланаца, у Србији је износио 18 одсто 2003. и 40 одсто 2011. године. Учешће највећих трговинских ланаца у земљама ЕУ је изнад 50 одсто, а у скандинавским земљама чак и до 80 процената. Љајић је казао да економска криза утиче на успоравање тог процеса на нашем тржишту, али је евидентан пад промета у региону у малопродаји, који у Србији износи 8,3 одсто, у БиХ 8,7 одсто, у Словенији пет одсто… Пре шест година просечан рачун потрошача у Србији био је 500, а данас 365 динара.

– У плану је рад на законској регулативи, која ће ићи у правцу либерализације трговине, зато што је неопходно стварање пословног амбијента за долазак страних инвеститора и трговинских ланаца – истакао је министар трговине. 

ПРВО “ЛИДЛ”

У ОВОМ тренутку, најреалнији је долазак трговинског ланца “Лидл”, који је досад купио десетак локација широм Србије за изградњу малопродајних објеката, изјавио је министар Љајић.

– Неопходно је да немачка компанија купи 15 локација да би започела са изградњом и отварањем својих објеката – појаснио је он. – Требало би да створимо амбијент за долазак “великих играча”, нарочито дисконтера. Код нас мале трговинске радње, које запошљавају до 10 радника, не могу да издрже тржишну утакмицу са великим играчима, јер они купују робу по нижим ценама, пошто наручују веће количине робе.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!