Занимљивости

Уловљене дунавске немани!

Фотографија два, мало је рећи капиталца, са препознатљивим брковима, огромним чељустима, и брат-брату минимум 150 килограма, натера вас да се добро замислите шта све плива испод вас док се брчкате лети на лепом плавом Дунаву!

Као доказ да риболовачке приче нису увек претеривање, два срећна риболовца поставила су на Фејсбук страницу Мy Данубе травел фотографију са несвакидашњим уловом, а међу београдским пецарошима смо добили потврду да такве немани заиста постоје на дну Дунава.

Раша Марковић, дугогодишњи спортски риболовац, каже да не памти да су сомови ове величине ловљени скоро код нас, али да их има, нарочито на Ђердапу. Он објашњава да тежина те капиталне ловине није пресудна за његову величину, тако да су се доста лакши сомови, али величине одраслог човека, вадили из Дунава. Дешава се, каже, да сом од 40 килограма буде дугачак око два метра.

– Скоро сваке године се деси да се неко похвали таквим уловом. Поред Ђердапа дешавало се да се огромни сомови упецају и у Војводини, па и у Београду. Причали су рониоци да их има на ушћу Саве у Дунав у улегнућима на дну, али тешко их је тамо ловити, што због места, што због тога што су на дубини од 30-35 метара. Кажу да их има и на Ади, на дну језера али да су неактивни – објашњава Раша.

Памти, каже, да се пре неколико година у Апатину десило да је човек успео да извуче сома тешког 90 килограма. Тежи примерци се тешко и ретко ваде јер је поред скупе опреме, обавезног чамца јер је са обале немогуће, потребна и огромна снага.

– Дешавало се да сом без проблема успе да повуче рибара у воду. Нема човека који може са обале, штапом да га улови јер је потребна огромна снага повући то чудовиште са дна, одакле се ретко подиже. У сезони мрешћења, због повећене потребе за храном, крену у лов, ка површини, али углавном су на дну. Још ако се закаче за неку грану или терен који им погодује, можете да се поздравите и са њим а често и са опремом. Капиталци величине као на фотографији се обично ваде мрежом или специјалним сајлама – каже Раша.

Он додаје да је гледао човека који се сат и по времена борио са таквим дунавским чудовиштем, не би ли га изморио, али да се и у таквим ситуацијама деси да риба успе да покида најлон.

Ђердап, каже, огромним сомовима погодује због екстремне ширине али и дубине Дунава. Такође, када је грађена брана, остало је доста рупа, улегнућа која одговарају сомоваима, а има и доста рибе којом се хране.

– Давних година, поред огромних сомова, људи су виђали и моруне на Ђердапу. Долазиле су из Црног мора, али од кад је изграђена брана, постале су реткост. Било је и јесетре око 50 килограма, али оне су сада забрањене за лов. Она је била на цени због кавијара, али такође борави на дну и тешко се лови – каже овај заљубљеник у риболов.

Лов на дунавске немани није ни мало јефтин спорт. Комерцијални риболовци, додаје Раша, који једини имају дозволу да продају свој улов, углавном користе мрежу и плаћају годишње дозволу око 1000 евра. Заљубљеници, који пецају спортски, минимум толико морају да издвоје за опрему која може да издржи такве примерке, не рачунајући чамац.

 

Телеграф

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!