Србија

Уставни суд забранио деловање удружења “Образ”

Уставни суд Србије донео је данас одлуку о забрани Удружења грађана ”Отачаствени покрет Образ”, због деловања усмереног на кршење зајемчених људских и мањинских права и изазивања националне и верске мржње.

Ову одлуку Уставни суд је донео на захтев републичког јавног тужиоца који је још 25. септембра 2009. године тражио забрану “Образа” због деловања усмереног на насилно рушење уставног поретка, кршење зајамчених људских и мањинских права или изазивање расне, националне и верске мржње.

У Уставном суду су у међувремену одржане три јавне расправе, а Тужилаштво је накнадно затражило прошле године да се “Образ” брише из државног регистра, као и да се сва будућа удружења и групе које желе да наставе активности “Образа” сматрају нелегалним.

То је затражено како би се спречило да се заобилажењем одлуке Суда о забрани региструју нова удружења са истом сврхом и циљем и тако успоставе континуитет са деловањем “Образа”.

Суд је истовремено наложио брисање “Образа” из Регистра удружења даном достављања ове одлуке Агенцији за привредне регистре.

У образложењу Суда је истакнуто да су чланови “Образа” злоупотребили Уставом зајемчена права на окупљање и слободе мишљења и изражавања, “како би другим лицима, односно групама те исте слободе ускратили”, па се на њих у конкретним догађајима, не могу позивати.

Суд је притом констатовао да “постоји веза између радњи чланова Удружења и деловања и циљева Удружења”, да су те радње засноване на организованој вољи чланова.

Имајући у виду оцену програмских начела Удружења “Образа” и његовог деловања, манифестованог преко изјава лидера и учешћа чланова у одређеним догађајима, Суд је закључио да “из аката и радњи Удружења проистичу ставови којима се суштински врши дискриминација грађана по личним својствима, која се спроводи говором мржње, узнемиравањем и понижавајућим поступањем”.

То све је, према оцени Суда, “усмерено на кршење Уставом утврђених слобода и права грађана, начела владавине права, начела грађанске демократије и припадности европским принципима и вредностима, као основним начелима на којима почива уставни поредак Србије.

Републичко јавно тужилаштво поздравило је данас одлуку Уставног суда Србије о забрани организације Образ, оцењујући да ће допринети сузбијању насиља и нетолеранције.

“Оваква одлука шаље веома снажну поруку да је заштита људских права и грађанских слобода у Републици Србији неприкосновена”, рекао је портпарол тужилаштва Томо Зорић за Танјуг.

Он је додао да би та одлука требало да допринесе сузбијању насиља и нетолеранције коју је пропагирала ова организација.

Међутим, заштитник грађана Саша Јанковић рекао је да Одлука Уставног суда о забрани удружења грађана “Отачаствени покрет Образ” није за радовање, али је била неопходна у одбрани уставности, односно права и слобода грађана, као једне од највиших вредности у Републици Србији.

Јанковић је у изјави Танјугу указао да је “забрана једне организације опомена свима нама и упозорава на чињеницу да у нашем друштву постоје екстремистички ставови који добијају довољно снаге и простора за остваривање својих идеја”.

То уједно говори, како је казао, да друштво у том случају, “мора да па прибегне тако непопуларној и тешкој одлуци каква је забрана.”

“Сама одлука о забрани неће решити проблем, већ ће нам дати мало времена као друштву, да се позабавимо узроцима екстремизма и да неке од тих узрока што пре уклонимо”, сматра српски омбудсман.

Лига социјалдемократа Војводине саопштила је данас да, након забране деловање покрета “Образ”, очекује да чланство у тој организацији или настављање њеног деловања буде третирано као кривично дело, како би она и фактички била угашена.

ЛСВ истиче да је, иако је забрана “Образа” добра вест за Србију, нејасно зашто је требало чекати шест и по година на одлуку Уставног суда.

Организација “Парада поноса Београд” поздравила је данас одлуку Уставног суда Србије о забрани организације “Образ” и позвала државне органе да, поред одбијања регистрације сличних удружења, кажњавају акте насиља и дискриминације које чине припадници тих група.

Том одлуком Уставног суда потврђен је противуставни карактер деловања “Образа”, наводи се у саопштењу организације “Парада поноса Београд”.

Имајући у виду да је забрана “Параде поноса” проглашена неуставном, “очекујемо да ће полиција и други државни органи у потпуности пружити заштиту учесницима ‘Београд прајда 2012’ од оваквих и сличних група које врше насиље”, наводи се у саопштењу.

Први основни суд је осудио Младена Обрадовића, вођу организације “Образ” на 10 месеци затвора због говора мржње током “Параде поноса” 2009. године, док га је Виши суд у Београду осудио на две године затвора због организовања нереда током “Параде поноса” 2010. године.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!