Србија

Вучић није “врховни командант оружаних снага”

Председник Србије Александар Вучић у јавним наступима све чешће истиче да је он “врховни командант оружаних снага”, што се коси са уставним и законским одредбама.

Саговорници Данаса сматрају да додељивањем титуле која му не припада Вучић покушава себи да да на важности, али не искључују могућност и да је реч о тесту јавности за будуће уставне или законске промене.

У члану 112. Устава Србије јасно пише да: “Председник Републике, у складу са законом, командује војском, поставља, унапређује и разрешава официре Војске Србије.” Не постоји реч “врховни”, као ни одредба “оружане снаге”.

– Ако погледате Вучићев профил личности, видећете да је он увек врховни, први, никад раније у историји… – указује за Данас генерал у пензији Срето Малиновић. Он додаје да одредница “врховни” командант представља неформално титулисање и да председник као такву не би смео да је користи.

– Функција председника, према Уставу, јесте протоколарна. Међутим, у пракси имамо супротност. Сва моћ је сконцентрисана у рукама једног човека. Прозивати себе “врховним” командантом, као да имате пет војска а не једну, уз то и “оружаних снага”, значи давати себи на значају, кроз функцију – наглашава Малиновић. Он додаје да постоји могућност да се на овај начин јавност припрема за евентуалне измене и допуне закона о одбрани и војсци, које се раде у тајности.

– Могуће је да ће председник и званично добити титулу врховног команданта, и да је ово само проба за то како ће јавност реаговати. Као што је била и најава качења Вучићевих слика у војним објектима – сматра генерал.

Осим што себе представља на начин који није познат ни у једном правном акту, председник често крши закон тиме што наређује да се припадницима војске повећају плате или дневнице, иако такву одлуку може да донесе само министар одбране, односно Влада Србије.

Председник Војног синдиката Србије Новица Антић каже за Данас да је изјава министра одбране Александра Вулина да је председник Вучић (као врховни командант) одлучио да се припадницима војске повећају плате у најмању руку – скандалозна.

– Закон о војсци јасно прецизира надлежности председника Србије, министра одбране и начелника Генералштаба. Одлуку о повећању плате или дневница може да донесе само министар, а да је потврди влада. Председник се ту ништа не пита. Тако да неко не говори истину – Вучић или Вулин. Или свесно крше закон – указује Антић. Он подсећа да је Вучић више пута обећавао повећање плате припадницима војске, и као премијер и као председник, али да од тога није било ништа.

– Повишице је увек најављивао некако пред изборе, али ми од тога ништа нисмо видели. Све су то празна обећања у циљу подизања рејтинга. Ако заиста желе да побољшају положај војника, министар би требало са нама да потпише колективни уговор и реши питање наших примања. Међутим, он то упорно одбија – истиче Антић.

Припадници војске већ су навикли на титулу “врховни” командант, која је остала још из периода ЈНА, тако да их Вучићево самопрозивање у том смислу не изненађује нити збуњује. Међутим, према речима нашег саговорника, то титулисање представља одлику нарцисоидног типа личности, с обзиром да ни један председник Србије пре Вучића себе није тако називао.

Мање од месец дана након што је ступио на дужност председника, Александар Вучић је, 30. јуна у Дубровнику, изјавио: “По Уставу Србије ја сам врховни командант оружаних снага.” У Риму 25. јула Вучић поручује да ће “као председник Србије и врховни командант учинити све да наше оружане снаге буду спремне да одговоре сваком изазову, надајући се да никад неће бити потребе за таквим њиховим ангажманом”. Појам “оружане снаге” користио се у бившој СФРЈ и односио се на ЈНА, Територијалну одбрану и полицију. Србија нема територијалну одбрану, а “врховни командант” се не употребљава ни у војсци, нити у полицији и специјалним јединицама, чија делатност је регулисана је Законом о полицији.

Николић и Тадић нису били “врховни” команданти
Док је био председник Србије, Томислав Николић никада о себи није говорио као о врховном команданту. То није чинио ни његов претходник Борис Тадић, који је на тој функцији био два мандата. Николић је, пред крај мандата, чак на седници Савета за националну безбедност, пренео своје уставно овлашћење да “командује војском”, на Владу, односно тадашњег министра одбране, и то у случају ескалације мигрантске кризе, која би захтевала заједничку акцију војске и полиције.

Лојпур: Смешан покушај изградње култа личности
Стручњак за Уставно право Александар Лојпур каже за Данас да све што раде председник Србије Александар Вучић и министар одбране Александар Вулин представља покушај изградње култа личности. “Коришћењем термина који су се налазили у законодавству бивше СФРЈ и посезањем за том врстом традиције указује на покушај поистовећивања са руководиоцима некадашње државе. Слично је било и са Вулиновом намером да у војним објектима качи Вучићеве слике. Очигледно покушавају да изграде Вучићев култ личности, али покушај им је смешан”, сматра Лојпур.

Милосављевић: Није у складу са Уставом
Професор права Богољуб Милосављевић каже за Данас да је Устав изричит и да по њему председник командује Војском. “Једино је то уставна одредба, све остало није”, закључује Милосављевић.

Пише: Катарина Живановић, Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!