Економија

Вучић са Мисијом ММФ-а: Очекујем да останете у Србији

Председник Србије Александар Вучић и шеф Мисије ММФ-а Џејмс Руф нагласили су на састанку да је Србија направила озбиљан посао током спровођења аранжмана са ММФ, а Вучић је изразио наду да ће та финансијска институција остати присутна у Србији и по окончању текућег аранжмана.

Пројектујемо реални раст БДП-а од два одсто у 2017. и 3,5 одсто у 2018. години, истакли су представници ММФ-а.

– Наставља се јак економски напредак. Без обзира на привремено успоравање проузроковано сушом, сметњама у производњи електричне енергије, предвиђене економске активности остају снажне, подржане јаким растом извоза, јачањем потрошње и улагањима – рекли су представници ММФ-а, које је предводио Руф.

Услови тржишта рада настављају да се побољшавају уз отварање нових радних места у приватном сектору и значајним падом незапослености, додају они, наводи се у саопштењу Прес службе председника Србије.

– Пројектујемо реални раст БДП-а од два одсто у 2017. и 3,5 процената у 2018. години – истакли су представници ММФ.

Вучић и делегација ММФ састали су се поводом осме, завршне ревизије текућег трогодишњег аранжмана са Србијом.

Током састанка разговарало се о стању јавних финансија, реформама јавних предузећа и јавног сектора, оквиру буџета за 2018. годину, као и о условима за склапање новог аранжмана са ММФ-ом, који не би укључивао позајмицу.

Они су нагласили и да се наставља значајан фискални учинак, који је изнад очекиваног.

Стопа јавног дуга спустила се за више од 10 посто у односу на 2015. годину кад је била на врхунцу.

Договорени су и кључни параметри буџета за 2018. годину.

Приоритет је да се очувају тешко стечена фискална достигнућа, уз подршку иницијативама које подстичу раст, као што је увећање јавних инвестиција и смањење пореских оптерећења на плате, за раднике са ниским примањима.

Преостале структурне недостатке у јавном сектору требало би решавати тако што ће се у потпуности примењивати реформска агенда, а поздрављена је недавна приватизација Галенике, као и побољшања на листама за оцену квалитета пословног окружења, што ће неминовно довести до раста приватног сектора, наводи се у саопштењу.

Текући аранжман из предострожности у вредности од 1,2 милијарде евра истиче у фебруару 2018. године.

Вестионлине, Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!