Интервју

Жак Огар: Рат на Косову није завршен (видео)

Београд – Француски пуковник Жак Огар један је од првих официра са запада који је ушао на територију Србије, тачније на Косово и Метохију, после потписивања Кумановског споразума 1999. године и повлачења српске војске.

Оно што је за свега 12 дана, колико је као официр претходнице Кфора видео и доживео на Космету преточио је у књигу „Европа је скончала у Приштини“.

Огар у разговору за Спутњик каже да је и пре доласка на Космет био свестан да се не ради о „хуманитарном рату“, већ о рату који су Сједињене Америчке Државе планирале против Србије, али и против европских и руских интереса у источној и јужној Европи.

У видеу који следи можете погледати шта је Жак Огар рекао о будућем Специјалном суду Косова који би требало да се бави злочинима ОВК и да ли ће тај суд бити објективан, с обзиром да га и оснивају и фанасирају земље Европске уније. Огар у прилогу говори и о томе ко би од високих функционера међународне заједнице могао да се нађе под лупом правосуђа рекао:

Да ли Косово као „независна држава по вама може да преживи? Или мислите да Европу чека нови рат уколико пројекат велике Албаније буде кренуо у реализацију?

Косово није држава, и не може да постане држава. Може да постане део  „велике Албаније“ на основу политичке и етничке припадности, или да заувек остане у склопу своје матичне државе, а то је Србија.

Да ли су Срби и даље жртве на Космету?

Наравно, једна од највећих последица рата из 1999. је да Срби и даље много пате на територији Косова и Метохије, које је и даље њихова територија! На пример, не могу да се помирим са чињеницом да је један храбри српски партиота као што је Оливер Ивановић сада у затвору, да — затвору! На Косову, у својој држави, без икаквог озбиљног основа, искључиво из политичких разлога!

Како гледате на нова хапшења Срба, као што је случај са Оливером Ивановићем, и на нове оптужнице које се подижу и против српских генерала који су бранили Србе на Космету? Да ли су амбасадори који су на Косову, укључујући и Вашег, с обзиром на блиску сарадњу са господином Ивановићем, требало да се огласе у случајуњеговог хапшења?

Ова хапшења су нелегална. Разлози због којих су ове храбре српске патриоте у затвору су искључиво политички. Они немају никакве везе са правдом. Свако коме је стало до слободе и правде мора да тражи њихово ослобођење. Оливер Ивановић је добро познат страним званичницима на Косову, и актуелним, и бившим. Шта они чекају, зашто га не ослободе?

Да сте на месту власти у Србији, да ли бисте потписали Бриселски споразум? Да ли је то решење за проблем сецесије Косова?

Ја нисам Србин, и нисам део српске власти која мора да се суочи са великим притиском. Али, наравно да нема никаквог разлога да се са било ким о Косову расправља ван Резолуције 1244 Уједињених нација, која је веома јасна: Косово и Метохија је интегрални део Републике Србије. Све друге декларације су нелегалне са међународног и објективног становишта.

Француски генерал изнео је и своје мишљење о то томе да ли су сукоби на Косову и Метохији завршени (погледај видео).

Да ли је тачно да је ОВК блиско сарађивала са британским војницима? У једном тренутку Висте фактички спречили да Албанци, уз помоћ Британаца, пређу у северни део Митровице.

Да, могу да потврдим да су чланови специјалних јединица НАТО-а, посебно британске националности, али и Американци и Немци, тесно сарађивали са ОВК. Лично сам видео чланове британских специјалних јединица, САС, како помажу терористима из ОВК и подржавају их.

Преко сећања о ономе што сте чинили и видели на Косову, коју сте поруку хтели да упутите својој, француској јавности? Да ли међу војницима који су били са Вама има још оних који су истину сазнали као и Ви — на лицу места?

Порука коју покушавам да пошаљем западној јавности, а посебно француском народу, јесте да је НАТО демонизовао Србију и да је то био резултат огромног броја дезинформација у пропагандном рату који су против ње водили западни медији. Рат против Србије био је велика грешка Француске. На неки начин, била је то и издаја. Сматрам да је велики број француских војника, али и дипломата, попут рецимо амбасадора Габријела Келера, који је био „број два на Косову“ (заменик шефа мисије ОЕБС-а на Косову), био у истој ситуацији.

Због самоиницијативне одлуке да спасете манастир Девич, награђени сте оредном Светог Саве. Да ли бисте и данас поступили исто као тада?

Да, наравно да бих. Поново бих поступио на исти начин као те 1999. године. И за Девич, и за било који други хришћански манастир.

Бранкица Ристић – Маша Радовић, Спутњик

Фото: Радоје Пантовић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Mozda je rat zavrsen za ALEKSANDRA MUSLIJUa, za mangulicu IVICU I keramikosa santos Gasica za narod nije, na sve apele oruzje ne vracajte vezbajte gadjanje proucavajte taktiku ratovanja ima jos uvek pezionisanih oficira koji ce vam pomoci.Ima i zastavnika patriota koji ce vamizdati naoruzanje pa nije sva Srbija u rukama izdajnika, sve mogu sazvakat lopovluk laz ali izdaju nikako.Rado bi licno povukao obarac.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!