Србија

Зашто се суше шуме у Србији?

НЕМА, данас, шуме у Србији у којој се дрвеће не суши! Групно или појединачно, захваћени су и четинари и лишћари. На овако оштећеним, практично оболелим стаблима, сада су кренуле да се развијају многобројне болести које изазивају низ додатних проблема. Четинаре, углавном јеле и смрче, нападају поткорњаци, а листопадно дрвеће, најчешће храстови мета су стрижибуба и црвоточаца.

Овако о глобалном проблему сушења шума које није заобишло ни Србију за “Новости” говори професор др Милан Медаревић, декан Шумарског факултета у Београду. Прве назнаке повећаног сушења шума у Србији, по његовим речима примећене су 2012. године међу четинарима у југозападној Србији. Он наводи и да је према званичним подацима, до сада, сушење захватило око 10 одсто четинарских шума Србије. Углавном старије смрче и јеле, црне борове изникле пре 30-40 година као и пошумљавана црногорична стабла.

– Да би се ширење ове пошасти зауставило, лек су тестера односно планска сеча оштећеног дрвећа, и пошумљавање. Посечена стабла, чак и њихове најмање гране, извлаче се из шума, са трупаца се скида кора и спаљује са гранчицама. Преостали део стабала може да се прода и искористи за производњу иверице. Али, тржишна вредност оваквог дрвета је готово упола јефтинија од уобичајене, па је још почетком ове године пријављена штета достигла 150 милиона динара – каже професор.

Надлежни су, вели наш саговорник, да би спречили ширење болести и у угроженим и у потенцијално угроженим шумама, попут шумара у Норвешкој, постављали такозване феромонске клопке.

УГРОЖЕН НАЦИОНАЛНИ ПАРК “ТАРА“

– Сушење четинарских стабала најуочљивије је на подручју Националног парка “Тара”. Суши се чак и Панчићева оморика иако је ова планина њено ендемско станиште. Осим тога, много се суше и јеле, од младара до одраслих стабала. С обзиром на то да је шуме ове планине “гутао” и велики пожар 2012. године, стање шума на овој планини је забрињавајуће – открива професор Медаревић.

– На Тари, где је сушење врло приметно, клопке су постављане у шумама смрче и јеле. Процењује се да је на око 3.000 хектара смрчиних шума ухваћено око 20 милиона буба-штеточина, што се сматра добрим резултатом. У случају јеле, међутим, ефекат није био задовољавајући – открива Медаревић.

Потпуној примени другог лека против сушења шума односно пошумљавању, беспарица задаје велике проблеме.

– И да нема сушења стабала, у Србији би годишње требало да се пошуми око 9.000 хектара односно око 500 хектара у сваком округу. То би коштало 12 до 15 милиона евра годишње, што је тренутно недостижна свота, па се током године пошуми мало више од петине предвиђених површина. Да ли ће, како и када Србија постићи оптималну пошумљеност од 41 одсто своје површине, тешко је прогнозирати – каже професор Медаревић и наглашава да је тренутно под шумама мање од трећине наше земље.

Као идеална места за пошумљавање у планинским пределима, наш саговорник, препоручује пашњаке некадашњих пољопривредних задруга који су сада запуштени. Када је пак реч о Војводини сматра да би део земљишта за пошумљавање морао да се “отме” од пољопривредног.

– Охрабрује нас, ипак, то што се у неким крајевима шуме самостално обнављају природним путем. Али, и тај такозвани процес рефорестације мора се контролисати да неке квалитетне ливаде, на пример, у југозападној Србији не би освојила шума – поручује професор Милан Медаревић.

КРИВАЦ КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ

ПОРАСТ температура и све обилније падавине, по речима професора Милана Медаревића, главни су узрочници сушења шума.

– Сабирањем свих неповољних климатских услова из претходних година, сушење четинара је кулминирало крајем прошле и током ове године. Изузетно топлој 2012. години претходило је неколико врло лоших година такозваног водног режима у шумама. Неповољан годишњи распоред падавина са мало снега, шумама није обезбеђивао довољно воде у пролеће. Уследила је 2012. са јаким мразом у фебруару, мало падавина у пролеће и екстремно високим температурама током лета, што је четинарима био велики стрес. Последице су више него видљиве.

 

Јелена МАТИЈЕВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Upravo sam veceras slusala o tome kazu da je to razlog kemijsko zaprasivanje iz avijona koje sadrzi veliku kolicinu aluminija a to je cilj da se sve susi i onemoguci rast svega osim GMO hrane a ako se suse sume onda je skoro vrijeme da i mi umremo u skoroj buducnosti.Obratite se vladi koja omogucava genocid sopstvenog naroda.Pomor je u toku……..otkuda toliko bolesnih.

  2. Upravo sam veceras slusala o tome kazu da je to razlog kemijsko zaprasivanje iz avijona koje sadrzi veliku kolicinu aluminija a to je cilj da se sve susi i onemoguci rast svega osim GMO hrane a ako se suse sume onda je skoro vrijeme da i mi umremo u skoroj buducnosti.Obratite se vladi koja omogucava genocid sopstvenog naroda.Pomor je u toku……..otkuda toliko bolesnih.

  3. Globalno zagrevanje je izmišljeno.Nije im dosta što jedemo otrovnu hranu,što nam truju decu vakcinama i uništavaju im imunitet da bi bili doživotni bolesnici,nego nam truju i vazduh i zemlju i vodu hemijskim zaprašivanjem.Od toga se suši drveće u celom svetu,a ne samo kod nas.Hoće da nas smanje na jednu milijardu.A Što smo svi bolesni to naravno odgovara farmaceutskoj industriji.Nikom više ne treba verovati.

    1. Možda je globalno zagrevanje izmišljeno, ali nije izmišljena suša 2012 i 2013 u Srbiji.
      Nije izmišljen ni nezapamćeno veliki sneg koji je naneo velike štete šumama u zimu 2012. Pa zima bez padavina 2014.
      Kao što nisu izmisljene ni poplave.
      Da li neko vrši uticaj na lokalnu klimu? Možda, ali ja lično ne verujem

    1. Ja se stvarno izvinjavam ako sam vas uvredila.O tome svi pričaju ali ne javno.Tamo gde treba sve da grmi od rasprave – naravno cenzura.Političari se brane ignorisanjem. Nisam rekla da ste glupi niti to mislim.Sasvim je logično ako iz aviona ispuštaju aluminijum i barijum da to mora uticati na drveće.Šta je sa belom paučinom?Nosili su neki na analizu, ali nigde odgovora.Još malo pa će nam se i usevi sušiti zbog aluminijuma u zemlji.Naravno tu će onda jedino uspevati GMO seme.Na kraju nam samo fali još čipovanje,koje je već počelo u Americi.

  4. Samo da dodam da ovo zaprašivanje nije od juče.Ceo svet se zaprašuje već 17 godina a nas su počeli od kada je Vuk Drašković potpisao Partnerstvo za mir.Znači sigurno jedno 7 godina.Neobeleženi avioni lete našim nebom i ispuštaju otrove.Ja imam brdo slika i videa snimljeno sa moje terase.To ne vidi samo onaj koji neće.

  5. HAR. I za.rasivanje ,ko je odobrio .relete i izbacivanje raznih otrova.isalo je to .o raznim novinama.Svi Vi koji ste .o raznim foteljama i diktatu nesmete da iznosite istinu.Nikome neverujem od 90god. ni jednoj instituciji, kod nas je izgleda sve moguce za .rodaju, .redaju i izdaju.

  6. Iii bre, pa zna se da se drvece susi..vec duzi niz godina, i takodje ptice umiru. Ali na zalost, cenzura je jasna i glasna. Drvece se susi od chemtrails-a, na primer u Vrnjackoj Banji se osio ogroman procenat tuja, borova i jela. Jednom komsiji, ceo drvored je otisao za 2 meseca..samo se sparusio..mlade tuje…pa ih je posekao i stavio metalnu ogradu..sta ce. A kod Zamka Belimarkovic (Vrnj.Banja), Borova stabla, koja su krasila godinama taj deo parka…bukvalno su se sparusila do zadnje grancice… Postoje dokumentarci o tome, i filmovi gde su ozbiljni ljudi radili na tome. Mislim da svi znaju za film “What the hell are they spraying on us?”. Nije problem da se sazna nesto, svi znamo istinu..nego je problem da se uradi nesto, kako spreciti dalji genocid?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!