Свет

Јуан полако али сигурно потискује долар

Пекинг — Кинески јуан постао је крајем прошле године друга по значају светска трговинска валута, иза америчког долара, наводи се у анализи експерата британске банке ХСБЦ

У анализи коју преноси портал Финмаркет, стручњаци ХСБЦ тврде да ће се већ наредне године око 50 одсто кинеске спољне трговине са земљама чије економије се убразно развијају, у процењеној вредности од два билиона долара, обрачунавати у јуанима.

Интернационализација новчане јединице друге светске економске силе обављаће се, током наредних неколико година, кроз три етапе: Прво се очекује да јуан постане доминантан у трговинским трансакцијама, затим у инвестицијама и на крају као глобална резервна валута. 

Прва етапа у очекиваној еволуцији јуана остварује се, према оцени стручњака пословне групације СWИФТ, веома успешно јер је већ поткрај прошле године кинеска новчаница потиснула евро, заузевши друго место у свету, одмах иза долара, међу валутама које се највише користе у трговинским обрачунима. 

Колико брзо јуан почиње да доминира у светској трговини добро показује и пример из минуле три године када је ова валута, такође према подацима групације СWИФТ, “прескочила” по значају у глобалној трговини 22 друге новчане јединице. 

Кина је, иначе, закључила споразум о такозваним валутним своповима са централним банкама више од 20 земаља. Тако, например, улози у јуанима обухватају, у банкарском систему Хонгконга, већ око 12 одсто, док је пре шест година тај обим био свега један проценат. 

У свету тренутно, како наводи специјализована штампа у Пекингу, постоје четири оф шор центра за промет кинеском валутом, у Хонгконгу, Сингапуру, Лондону и Тајвану. 

Крајем марта Народна банка Кине (НБК) и немачка Бундесбанка постигле су споразум о клириншкој сарадњи и обрачуну приликом плаћања у јуанима. Захваљујући том кинеско-немачком аранжману и велика финансијска берза у Франкфуту ће добити свој удео на оффшорном тржишту јуана. 

И Банка Енглеске подписала је са НБК, поткрај протеклог месеца, споразум о стварању клириншког обрачунског центра за послове са јуаном, а економисти ММФ очекују да ће се у складу са очекиваним јачањем улоге кинеске валуте формирати снажна инвестициона тржишта заснована на доминацији јуана. 

“Кинески јуан ће ускоро заузети значајно место међу главним светским валутама”, наводе аналитичари ХСБЦ, уз напомену да та новчана једница ипак неће брзо потиснути долар као водећу светску резервну новчану јединицу. 

Реално је да се помоћу кинеске новчане јединице изгради комплекснији систем резервних светских валута, у коме би долар, евро и јуан могли да играју главну улогу, закључује се у анализи ХСБЦ. 

Занимљив је, у вези с тим, став и једног од оперативних руководилаца Европске централне банке Ива Мерша. Он је крајем фебруара оценио да јуан има велику перспективу на међународном валутном тржишу. 

Мерш верује, имајући у виду огроман потенција кинеске привреде и њено све важније место у светској трговини и финансијском систему, да јуан у будућности може постати озбиљан такмац долару.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!