Србија

Ако им се дозволи да направе 4,5 милиона квадрата и линију метроа на Макишу – Београђани ће пити воду из олука

На великом београдском водоизворишту, Макишком пољу, планира се изградња насеља које ће имати 4,5 милиона квадрата и прва линија будућег метроа. Стручњаци упозоравају да се овим угрожава извориште воде и прави неповратна штета, јер једном када се вода загади биће потребно много времена да се она регенерише.

Док представници београдских власти истичу да постоји велико интересовање за некретнине и најављују изградњу јефтиних станова на Макишком пољу, али и потребне инфраструктуре за ново насеље, наши саговорници оцењују се најављеном градњом угрожава водоснабдевање главног града Србије и страхују да ће нас то довести у ситуацију да купујемо пијаћу воду као у Зрењанину или неким другим деловима света.

Најаве градског урбанисте, Марка Стојчића, да ће на тој локацији бити могућност изградње јефтиних станова, стручњаци оцењују као популистичку и скретање пажње.

„Нама је, ипак, приоритет да обезбедимо грађане који не могу да приуште скупе станове и куће. Трудимо се обезбедимо услове за изградњу свих категорија некретнина, како би и људи са мањим примањима себи обезбедили кров над главом“, рекао је раније градски урбаниста.

Архитекта Драгољуб Бакић каже за Нова.рс да ће изградњом на Макишу бити загађене подземне воде и водоизвориште и истиче да таква инвестиција треба да се забрани.

„Ако им се дозволи да направе 4,5 милиона квадрата и линију метроа, онда Београђани слободно могу да рачунају на то да ће сакупљати кишницу и пити воду из олука. Макишко поље мора да остане извориште пијаће воде и ми имамо ту срећу да на нашим славинама имамо скоро изворску воду“, упозорава Бакић.

Говорећи о најави Марка Стојчића да ће са на Макишком пољу градити јефитни станове, Бакић оцењује то као немогуће и додаје да је то демагогија. Он истиче да станови не могу да коштају јефтино тамо где само довођење инфраструктуре до тамо кошта, како тврди, више од милијарду евра.

„Овај градски службеник (Марко Стојчић) који се наводно бави урабнизмом све што је изговорио је чиста демагогија, ништа од тога није истино што је он рекао. Према томе, они сада рекламирају то Макишко поље које је заправо највећа могућа опасност за Београд и Београђане“, рекао нам је Бакић.

Изградња у Београду не решава, како наш саговорник истиче, људима кров над главом, већ да то купује мали проценат становништва Београда који имају новац.

Наш саговорник се пита и да ли има смисла да сви Београђани плаћају инфраструктуру која треба да се доведе до Макишког поља, а да после те станове купује само 4-5 посто људи.

Бакић истиче да градска власт за почетак треба да уреди инфраструктуру у већ постојећем Београду.

„Ствари морају да се узму озбиљно. Београђани морају да се узму у памет и имају времена, шест месеци да размисле и након шест месеци када дође април или ћемо сви заједно да се веселимо или ћемо сви заједно да наставимо да плачемо. Ова бахата, похлепна и крајње неука градска власт за десет година је уништила овај град. Београд плаче десет година јер је рањен од ове власти тако да не може да се оправи“, поручује Бакић.

Урбанисткиња Ива Чукић указује за Нова.рс да најављени пројекат изградње станова на Макишком пољу ме угрожава само водоизвориште, већ да се ту јавља и проблем „гетоизације“.

Она истиче да изградња станова на једној удаљеној локацији у Београду води до просторне и друштвене сегрегације и раслојавања друштва, те да се мора много пажљивије планирати дистрибуција становања по граду за различите друштвене слојеве.

„То подручје је било с разлогом чувано све ове деценије уназад, а овим планом ми неповратно загађујемо водоизвориште на тој локацији и оно што забрињава је то што је изостала било каква стручна дисукусија о овом плану. Чули смо да је стручна контрола одбила студију о подземним и површинским водама и да је њихово мишљење игнорисано“, упозорава Чукић и додаје:

„Док је Макиш био у процедури радила се студија за изградњу водоизворишта подземних вода на Великом ратном острву и као разлог те студије наведено је да је опала количина расположиве залихе воде. Ако већ знамо да опада и да ће опадати, онда је апсурдно угрожавати извориште пијаће воде.“

На најаву градског урбанисте Стојчића да ће се ту градити јефтини станови, Чукић подсећа да је то насеље најављено као ексклузивно и велелепно и оцењује да је у тој тешко замислити јефтине некретнине.

Она Стојчићеву најаву о јефтиним становима види као популистичко скретање пажње са последњих вести за тржиште некретнина у Београду, где је становање постало неприуштиво просечном грађанину.

Да је изградња на Макишком пољу угрожавање изворишта воде сагласан је и професор Биолошког факултета Предраг Симоновић.

Апсурдно је угрожавати највеће водоизвориште, упозорава Симоновић за Нова.рс и додаје да ископавања могу да угрозе и квалитет и количину пијаће воде.

„Београд се стално повећава и потрошања се повећава. Не води се рачуна о тако важном ресурсу као што је вода, али очигледно да нису битни становници Београда. На крају куповаћемо воду као Зрењанин, и као пола света и за тим нема потребе“, истиче Симоновић.

Он упозорава и да смо у Србији немарни према извориштима воде и да смо земља која је сиромашна када се ради о води.

Наш саоговорник наводи и да када се вода једном на водоизворишту поквари много година треба да се регенерише, а да се то сигурно неће десити ако ту изграде насеље и метро.

Нова.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!