Аналитика

Албанија: наставак геополитичког фудбала

“Историјска” посета премијера Албаније Едија Раме Боеграду, заиста је постала нов – и вероватно незабораван – корак у развоју српско-албанских међудржавних односа. Медији обеју земаља, а и западних држава, истицали су громке епитете попут “провокација” или “скандал”, а неки су се надовезали на тему прекинуте фудбалске утакмице у Београду, саопштавајући о још једном “голу” у мрежи Србије.[1] У тој галами некако се заборавио сам смисао ове посете. И што је најважније – све што се десило одлично се уклапа у концепцију “контрадикторних узајамних очекивања” који понекад могу да објасне најпарадоксалније појаве у светској политици.

Дакле – шта је првобитно планирано у посети Еди Раме Београду? Била су два основна циља – један за унутрашњу, други за спољну употребу. Спољни фактор огледа се у промоцији албанског (па и српског) захтева за пријем у ЕУ. Европска Унија од држава-кандидата тражи да не само регулишу међудржавне противуречности, него неумољив стабилан развој билатералних односа. А то се не односи само на економске односе – на чему је пажњу фокусирао на конференцији за штампу премијер Србије Александар Вучић изјавивши да намерава да подигне ниво међусобне трговинске размене са садашањих 100 милиона долара годишње – него и на политичке односе.[2] Преговори Раме и Вучића на политичком плану именовани су у складу са општеприхваћеним дипломатским етикецијама и дежуро-очекиваним изјавама за штампу, који у потпуности одговарају европској пракси.

Међутим, у читавој овој причи постоји и унутрашњи фактор – због којих је премијер Албаније једноставно морао изрећи те речи које је премијер Србије сматрао провокацијским.Ради се о томе да фраза Еди Раме о “неповратности” независности Косова и његовог позива да Србија призна ту чињеницу – није ништа друго него следовање како незваничне позиције Европске Уније тако и званичне спољнополитичке концепције Албаније која је уобличена у формату званичних државних докумената.

Устав Албаније донет у новембру 1998. године, на следећи начин је дефинисао државну политику у односу према Албанцима који живе изван њених територија – па тако и на Косову и Метохији: “Република Албанија признаје и штити интересе и права Албанаца који живе изван њених граница” и “Република Албанија штити права својих грађана који привремено или стално живе изван њених граница”.[3] Као што је познато, знатан део косметских Албанаца има пасоше Републике Албаније.

Ови постулати спољне политике Албаније који су разрађени и развијени у министарству спољних послова Албаније и који су одобрени од стране владе Албаније истичу обавезу земље да настави да “предузима кораке усмерене на помоћ Косову да стекне међународно признање”.[4]

Поред тога, историјски континуитет признања самопроглашене независности Косова била је прописана у тексту владине одлуке о признању Косова од 18. Фебруара 2018. године. У документу се истиче да “Република Албанија признаје Републику Косово” на основу одговарајућег закона који је донео парламент земље и који је признао “Републику Косово” још 1991. године.[5]

Pozdrav_sa_srpskog_primorjaТреба рећи и то да државна позиција Албаније у односу на Косово не зависи од распореда спољнополитичких снага у земљи.Свакако да има разлога да се харизматични лидер Демократске партије Албаније Сали Бериша, који има рођачке везе са приграничним косовско-албанским регионом сматра најактивнијим апологетом великоалбанске идеје. Међутим, стручњаци “Међународне кризне групе” идентификовали су кампове за обуку бојевика ОВК у северним и северо-источним регионима Албаније и они су створени у периоду владавине социјалиста у Албанији.

Дакле, када говоримо о “провокативним” изјавама у Београду, треба рећи да је Еди Рама деловао строго у складу са спољнополитичком концепцијом сопствене владе. То исто се односи и на посету албанског премијера “Прешевској долини”. У горенаведеном програму, приоритет спољне политике земље прописује став да ће “права Албанаца у Црној Гори, Македонији и Прешевској долини представљати непромењив приоритет наше спољне политике у региону”.

Тако да српске вође немају разлога да говоре како је албански гост изнео нешто неочекивано и провокативно. Ради се о доследном спровођењу приоритета спољне политике који су зафиксирани почетком деведесетих година у тако кључној сфери заштите национално-државних интереса као што је однос према рођачким етничким заједницама изван државних граница.Очекивати другачије изјаве од државних делатника Албаније – значи не схватати суштину албанске државне политике и притом гајити сумњиве илузије на конто тога да ће САД или ЕУ одједном прогледати и указати премијеру Еди Рами или председнику Бујару Нишанију на њихове “заблуде”.Позивање премијера Албаније истог је значаја као и прећутно признавање чињенице да Тирана има одвојен став од Београда по питању Косова. Чак су и саме власти Србије својевремено потписавши читав сет споразума са Приштином под покровитељством ЕУ, практично признале “независност” Косова као реалност – ако не правну, а оно у крајњој мери бар геополитичку.

А од руководства Албаније могло би се поучити како се на државном нивоу успешно бране интереси својих сународника, користећи различите политичке, дипломатске, економске и друге механизме, а не само се уздати у “добру вољу” Брисела. Ступање земље у ЕУ је нема сумње важан приоритет. Али како показује искуство те исте Албаније, на то не може и не сме да се своди комплетан спољнополитички курс земље.

Ова година не треба се разматрати као “нулта година” у плану развоја односа Албаније и Србије, ти односи нису данас започети и посета Раме је само још један корак на том дугом путу. Такву оцену данашњем догађају дао је бивши министар иностраних послова Албаније Тритан Шеху.[6] Тешко је са овим се не сложити, а руководству Србије ово није последњи пут да ће се сретати са “провокацијама”, аналогним овој која се десила на конференцији за штампу у Београду. Јавно се вређати на њих – значи показивати слабост. А слабост у геополитици моћни кажњавају чак и горе од грешака.

Србија сматра долазак Еди Раме “новим поглављем” у развоју односа Србије и Албаније у циљу подржавања “стабилности на Балкану” – речено је у Београду уочи посете.[7]Изворе и факторе “стабилности на Балкану” две земље различито схватају. Али да би се потврдила једна те иста чињеница, да ли је требало организовати, одлагати па поново реализовати саму посету.


[2] РИА НОВОСТИ 10/11/14 16:09 10.11.2014 16:10

[7] ИНТЕРФАКС 10.11.2014 10:45

 

Петар Искандеров, Фонд стратешке културе

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!