Економија

Таксе за нашу воду скупље и од француских

ПРОИЗВОЂАЧИ минералних вода Србије захтевају од државе са смањи накнаду за коришћење вода и да је не повећа идуће године, како им производња не би била угрожена. Тренутно та накнада износи више од 11 евра по кубном метру, и како наводе, за десет година увећана је чак 13 пута и у рангу је накнада која се плаћају у француском региону у којем се производи чувена вода „евијан“.

Када се упореде трошкови пословања пунионица воде у региону, накнада за употребу воде у Србији убедљиво је највиша. У Србији произвођачи вода плаћају накнаду од 1,35 динара по литру, што чини пет до осам одсто од произвођачке цене. Код суседа Хрвата та накнада износи четири евра по кубику, у Словенији је била шест, па је сада враћена на два евра. Дакле, у земљама региона накнада је неколико пута нижа, док у земљама Европске уније поједине државе чланице ни не наплаћују коришћење вода, попут Шпаније и Португалије.

– Тако висока накнада за коришћење вода у Србији ствара проблем у пословању, обара конкурентност домаћих фирми, које све теже послују и зато што су укинуте царине на увоз воде из ЕУ од 2012. године – каже за „Новости“ Зорица Вукчевић, председница Удружења произвођача вода Србије.

Флаширана вода у Србији, уз то, подлеже и вишој стопи пореза на додату вредност од 20 одсто, а није у нижој категорији опорезивања, као што је у већини земаља.

Таксе за нашу воду скупље и од француских

– То значи да вода у Србији не спада у основне потребе, већ се наплаћује као луксузна роба – напомиње Вукчевић. – Конкурентност домаћих вода знатно је нарушена, јер надокнада чини и до осам одсто цене воде. Када се томе додају и остала оптерећења локалних заједница и дажбине, увозна вода све је конкурентнија и прети да истисне домаћу са рафова.

Председница Удружења произвођача вода истакла је да у Србији држава на име накнаде за воде, од домаћих произвођача који тржишту годишње укупно испоруче око 600 милиона литара флаширане воде, наплати седам милиона евра.

У последњих десетак година број пунионица воде готово је преполовљен и сада на нашем тржишту послује нешто више од 20 фабрика воде. У оваквим условима рада опстале су само велике компаније, које иначе послују у оквиру других великих система, попут „Росе“ и „Кока-Коле“, „Књаза Милоша“ и система ДФГ, затим „Хебе“ и „Нектара“ или „Мивеле“ и „Агрокора“…

– Очекујемо од државе да накнаду за коришћење вода усклади с нормама ЕУ и да ту област што пре регулише доношењем закона о накнади за коришћење природних ресурса и рудних богатстава – наглашава Вукчевићева.

У РАЗУМНИМ ОКВИРИМА

У УДРУЖЕЊУ произвођача вода кажу да они не беже од плаћања накнаде, али у разумном оквиру, који не угрожава пословање и опстанак производње, а самим тим и радних места, посебно у мање развијеним срединама у којима фабрике воде запошљавају велики број људи, попут Аранђеловца, Сурдулице, Бујановца. У тој индустрији у Србији, само у непосредној производњи, запослено је око 3.000 људи.

 

Д. Маринковић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!