Став

Ароганција ЕУ гувернанте

Недавно је шеф Делегације Европске уније изјавио да је владавина права „први приоритет” у преговорима који би требало да доведу до отварања почетних поглавља за приступање Србије Унији.

Владавина права је вршење власти у границама права. Тај принцип је настао у уставној пракси Енглеске, а сада је постао опште добро сваке демократије. Његова суштина је у подложности свих органа и субјеката државе правним прописима. Отуда у члану 3 став 2 Устава Србије и пише да се владавина права остварује, поред осталог, и „повиновањем власти Уставу и закону”.

Европска комисија, главни извршни орган Уније, попут строгих гувернанти из Дикенсонових романа, инсистира на владавини права. И то је добро. Није, међутим, добро што у афирмисању тог принципа игнорише Устав и законе Србије, као да њихове одредбе нису мера испуњености приоритетног услова на путу ка Европској унији. Игнорише их јер избегава да се суочи с неуставношћу Бриселског споразума, у чијем закључивању је, поред представника Србије и самозване државе косметских Албанаца, учествовала и висока представница Европске уније. Тај споразум је неуставан, јер српску АП Косово и Метохија интегрише у самопрокламовану сурогат-државу Косово, предвиђајући да се територијална организација општина, избори за органе локалне власти, судство и полиција уређују законима те квазидржаве, иако, према члану 97 Устава Србије, то спада у законодавну надлежност Републике Србије, која је према члану 8 истог тог Устава, јединствена, недељива и са неповредивим границама.

Бриселски споразум ушао је у правни систем Србије на основу закључка Владе и одлуке Народне скупштине о прихватању извештаја о његовој садржини, који представљају и акте његовог потврђивања. Као део тог поретка, он би, према члану 194 став 4 Устава, морао бити у складу с највишим општим правним актом земље, а није.

Прихватајући овакав споразум српска страна је, под арогантним притиском ЕУ гувернанте, изневерила обавезу из преамбуле Устава која обавезује све државне органе да „заступају и штите државне интересе Србије на Косову и Метохији у свим унутрашњим и спољним политичким односима”.

Европској комисији, ни у улози гувернанте, не приличи да буде арогантна. А била је кад је инсистирала на владавини права као приоритетном услову за пријем у ЕУ, а тај је принцип сама повредила учешћем у закључивању Бриселског споразума, којим је веома повређен Устав Србије. Била је и неискрена кад Србији због неуставног Бриселског споразума није објаснила да је пала на испиту из владавине права. Тиме је показала да су и њој политички интереси важнији од „првог приоритета” за улазак у Унију. Тако је и она пала на истом испиту.

Редовни професор Правног факултета Универзитета Унион

 
Зоран Ивошевић
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!