Видео блог

Борски рудари прву пут на 235 метара испод површине мора (видео)

У погону “Јама” Рударско топионичарског басена Бор почело је откопавање 19. хоризонта, на 235 метара испод површине мора – а то је најнижа експлоатациона кота до сада.

Ова кота се налази на осамдесет метара испод 17. хоризонта, који је до сада био најдубљи део борске Јаме из кога је вађена руда, чиме це бити омогућен улаз у рудно тело Борска река.

План је да се уласком у 19. хоризонт ходницима дугим 1.200 метара обухвати рудно тело Борска река и почне његова експлоатација. Прва фаза инвестиција биће, како је планирано, откопавање 200 метара ходника који ће омогуцити улазак у такозвану “капу Борске реке”.

“Покренули смо инвестиције на најнижем хоризонту борске Јаме зато што су оверене резерве у рудним телима Т1, Т2, Брезаник и Тилва Рош, при оваквој динамици експлоатације, довољне за планирану производњу Јаме само до половине 2014. године. Иако смо свесни недостатка новца, и у буџету РТБ-а Бор и генерално у Србији, били смо присиљени да покренемо инвестиције и покушамо да их финансирамо из текуће јамске производње”, каже главни пословода погона “Јама” РТБ-а Бор, Љубиша Миљковић.

До средине 2014. године, планира се завршетак ископавања 200 метара ходника, чиме се, како каже, улази испод 17. хоризонта, у формирање окна неопходног за спуштање руде – што ће омогућити улазак у “капу Борске реке” изнад 17. хоризонта.

“То је лежиште са осам милиона тона руда која просецно садржи седам одсто бакра. Планирамо да ту поставимо дробилицу који РТБ Бор већ има, и руду спуштамо директно на транспортни систем, што ће значајно умањити трошкове”, каже Миљковић.

Приход који буде остварен од експлоатације “капе Борске реке” биће искоришћен за даље инвестиције и наставак радова на 19. хоризонту, додаје он, и тврди да само оваквим нацином инвестирања РТБ Бор може да има будућност.

“Капа Борске реке је богато лежиште које це омогуцгити даљу експлоатацију целог рудног тела, у коме, према овереним рудним резервама, има измедју 230 и 250 хиљада тона бакра. То нам гарантује будућност рударења барем за наредне три деценије”, наглашава Миљковић.

Услови за рад у овом делу Јаме нису ни мало лаки. Због састава стене неопходно је суво бушење.

“Стена кроз коју пролазимо је тешка за рад. Морамо да примењујемо суво бушење јер постоји опасност да у случају да се она накваси додје до урушавања. Неопходно је и да се сваки метар који се уради одмах осигура. У овом делу тренутно ради 15 рудара у три смене. Имамо потребе за радницима, али на жалост нема могућности, па се сами сналазимо.” – каже пословода инвестиција на 19. хоризонту погона “Јама” РТБ-а Бор Дејан Светозаревић.

 

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!