Србија

Чему трећи парламентарни избори у само четири године?

Београд – У априлу ће грађани Србије изаћи и на председничке и на ванредне парламентарне изборе – вест је на готово свим насловним странама у земљи. Н1 истражује да ли је то опипавање пулса грађана или премијер о тој могућности заиста озбиљно размишља?

Да ли ће грађани Србије у априлу наредне године поново бити позвани да изађу на парламентарне изборе? Ако је судити по насловним страницама данашње штампе – хоће, и то 9. априла, паралелено са председничким изборима.

Потврде тих писања, која се позивају на незваничне изворе нема, а премијер Вучић јуче на директно питање о могућности да се догодине опет гласа за састав парламента, није желео да одговори.

Аналитичари евентуалну мотивацију Вучића да се одлучи на такав потез виде у исходу претходних избора, али и у потреби да осигура одлучна победа кандидата Српске напредне странке на предстојећим председничким изборима.

Задовољство Ивице Дачића на обележавању 100 дана Владе, било је, чини се, кратког даха. “После дугог низа година (Вучић) није споменуо ниједном реконструкцију Владе, нити ванредне изборе, што значи да Србија иде у добром смеру“, рекао је тада Дачић.

Две недеље касније медији наводе да Александар Вучић ипак размишља да заједно са председничким буду одржани и парламентарни избори.

Информер који важи за таблоид близак лидеру напредњака наводи да је разлог за то жеља Вучића да поново провери легитимитет власти. Исти разлиог Вучић је навео и када је, две године пре истека мандата, одлучио да у априлу ове године грађани бирају нови састав парламента.

“Зато што прво вама не бих могао да објасним да ми имамо легитимитет, а не Саша Јанковић или неко други. Зато су вам избори потребни – због промене атмосфере, због новог легитимитета“, објаснио је тада Вучић.

Избори јесу пременили атмосферу, али у Скупштини коалиција око СНС-а освојила је 27 мандата мање него 2014. године, а у парламент су ушли и радикали, покрет Доста је било, ДСС, Двери и ЛДП који на претходим изборима нису прешли цензус.

Прерасподела мандата није донела и промене у владајућој коалицији – и актуелну владу, као и портходну формирале су странке око СНС-а и СПС-а које имају надполовичну већину, због чега се и поставља питање зашто би Вучић одлучио да поново иде на изборе.

Заменица главног уредника НИН-а Весна Малишић сматра да је Вучић вероватно јако незадовољан што је неколико странака прешло цензус.

“Вероватно сада са оваквим стањем опозиције рачуна да би можда на следећим изборима они остали испод цензуса. Прича о ванредним парламентарним изборима је одлична и да се дисциплинују, односно да се учине несигурним министри који су у Влади. Исто тако да опозиција почне да се бави тим питањем и да се губи на времену“, оцењује Малишић.

Једини разлог да уз председничке буду расписани и парламентарни избори Бојан Клачар из Цесида види као помоћ Томиславу Николићу који би у том случај био кандидат напредњака.

“Да се негде у једној заједничкој кампањи постигну две ствари: прва је да се направи бољи изборни резултат него да постоје само председнички избори, а други да се пошаље јака мотивишућа порука за своје бирачко тело да постоји јединство унутар СНС-а и неки јединствен став у погледу тих избора“, сматра Клачар.

Подсетимо, на директно новинарско питање да ли ће уз председничке бити расписани и парламентарни избори, Александар Вучић јуче није желео да одговори.

Ђорђе Насковић, Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Gospo Macura, hitno pošaljite jedna kola hitne pomoći u Vladu Srbije, premijer je oboleo od jake amnezije, još nije zagrejao stolicu za novi mandat Premijera, danas raspisuje nove izbore.. Hitno, hitno! Bolest je akutna!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!