Економија

ЦЕНА ОГРЕВА У СРБИЈИ: Појефтињења нема, угаљ нико не купује

ОВИХ дана почела је набавка чврстог огрева на који се греје 40 одсто домаћинстава. Цене су непромењене, а највише се продаје пелет.

Новина је да су због мале тражње нека стоваришта из понуде избацила угаљ.

Звук тестере већ одзвања стовариштима, али и испред многих домаћинстава. Ове године, због велике тражње за дрветом у целом региону, изостало је сезонског појефтињења огрева, од маја до августа.

Разлога за чекање више нема, кажу грађани – време је за куповину.

-Од прошле године немам ништа. Биће ми довољно шест метара за зиму, 60 квадрата грејем, тако да је довољно, рекао је за јавни сервис Милан Милићевић из Београда.

Кубик дрва у Југоисточној и Западној Србији кошта од 45 до 50 евра. У Београду, Новом Саду и још неколико већих градова, скупљи је, али је углавном са урачунатом сечом и превозом.

-У односу на раније године углавном се највише продаје пелет и огревно дрво. Што се тиче цена, сличне су као и ранијих година, непромењене. Цене огревног дрвета су од 6,5 до седам хиљада динара, а цена пелета се креће од 21.500 до 24.000 динара по тони, рекао је Саша Петровић са стоваришта “Иверак” у Београду.

За тону најјефтинијег угља “Колубара” треба дати око 8.000 динара, “Вреоци” су око 13.000, а увозни угаљ “Бановићи” око 15.000 динара. Међутим, угља немају сва стоваришта у понуди јер им се не исплати.

-Прошле године је била лоша продаја и ми смо одлучили да од ове године више не продајемо угаљ јер су масовно насеља прешла на гас или на пелет. Тотално је неисплативо, нама је остало од прошле године 20 тона који се буквално претворио у прашину и није више за употребу. Тако да је то чист трошак фирме, рекла је Тања Апрцовић Пејовић са стоваришта “Копаоник“.

На стовариштима спремају и огревно дрво у џаковима, јер је та куповина последњих година све популарнија. Већина снабдевача даје огрев и на рате, чековима, на три до шест месеци.

РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Cene ogrevnog drveta se nisu znatno menale ali zato za istu cenu dobijete manje drva…Srpski receno kradu i varaju na angro. Ranije se znalo na 10 m3 ukradu vam max.1 kubik,sada obavezno nedostaju 2 kubika na placenih 10!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!