Србија

Цистерне са течним гасом „темпиране бомбе” у центру Смедерева

Смедерево – На железничкој станици у Смедереву, недалеко од центра града а на самом улазу у тврђаву, у четвртак је дошло до цурења течног нафтног гаса из цистерне фирме ЛПГ „Петрол”. Јавност су узбунили грађани који су кренули у тврђаву, али их је зауставила полиција и забранила им улазак у древно здање због опасности. На друштвеним мрежама убрзо се проширила вест о могућем акциденту, а неки од грађана сведочили су да се у околини железничке станице осећао јак мирис гаса.

– У 8.50 сати у четвртак 15. августа примљена је дојава у Ватрогасно-спасилачкој јединици Смедерево да је на железничкој станици у композицији од дванаест вагон-цистерни дошло до цурења течног нафтног гаса на једној од цистерни, и то на вентилу за истакање. Ватрогасци спасиоци су завртањем вентила спречили даље цурење гаса. Сачекана је екипа фирме ЛПГ „Петрол”, која је у пратњи ватрогасаца цистерну безбедно одвезла у складиште на истакање. Интервенција је завршена у 10.45 сати – каже за „Политику” Саша Ранчић, помоћник начелника Управе за ватрогасно-спасилачке јединице и цивилну заштиту Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије.

Како „Политика” сазнаје, до цурења је дошло на гасној прирубници, али се не зна узрок. Незванично, цистерне су недавно биле на ремонту у Аустрији. На срећу, исцурела је мања количина гаса, довољна да се осети јак мирис, али без последица по околину и животе грађана.

Све у свему, надлежни су оценили да се није догодило ништа опасно те да грађани могу мирно да спавају. Али Смедеревци миран сан немају још од 2014. године, када је почело с радом складиште течног нафтног гаса ЛПГ „Петрола” у Смедереву, које је центар за целу југоисточну Европу. Од тада се транспорт гаса обавља пругом која пролази буквално центром града, испред улаза у смедеревску тврђаву и уз главно шеталиште крај Дунава, где се налази и дечји парк. Да Смедеревци не страхују беспотребно и да проблем није безазлен, потврђује и ситуација с краја 2016, када су се на железничкој станици упалили напуштени вагони у чијој су непосредној близини биле цистерне с течним гасом. Додатни проблем је био што да су цистерне са запаљивом течношћу и по неколико дана чекале на пријем у складиште ЛПГ „Петрол” и то без надзора у насељеном подручју, што је установљено и тадашњим ванредним инспекцијским надзором.

Иако ЛПГ „Петрол” од почетка тврди да је транспорт гаса безбедан, као и само складиште, Смедеревци и даље страхују док цистерне пролазе покрај шеталишта на Дунаву, одакле су стамбене зграде и строги центар града удаљени свега неколико десетина метара. Страх је већи због сценарија о тзв. понављању историје, јер је 5. јуна 1941. године, у великој експлозији муниције баш у тврђави, разорено скоро цело Смедерево и страдало више од половине грађана.

Подсећамо, још док је грађено складиште ТНГ у Смедереву пратиле су га бројне контроверзе о чему је „Политика” писала. Ово складиште изграђено је с дозволом за три резервоара од по 150 кубних метара, а постављено их је чак 20. Такође, изграђено је супротно генералном плану, а и за накнадни План детаљне регулације за тај потес урбанистичка инспекција је утврдила да није у складу са законом и да је у супротности с планом вишег реда стране. Због сумње у незаконитост процедура, поднето је више кривичних пријава и обављено чак 150 инспекцијских надзора. Тим поводом статус узбуњивача јавности добио је Смедеревац Владан Цветковић, инспектор Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије који је указивао на неправилности. Поднео је и пријаве Специјалном тужилаштву за организовани криминал против бившег министра Велимира Илића, министарке Зоране Михајловић, а Основном јавном тужилаштву у Смедереву против градоначелнице Јасне Аврамовић и других надлежних у локалној администрацији. Нема информација о току ових поступака.

Далеко од очију јавности

На фејсбук групи „Слободан град Смедерево”, која окупља више од 20.000 људи и где се јавно говори о свим проблемима Смедереваца, постављена су питања колико су грађани и поготово деца безбедни, зашто се информације крију од становништва, а овакви инциденти минимализују. Администратор групе Золи Келе навео је да је у четвртак главни вентил за претакање услед превеликог притиска попустио, те да гас није био под контролом. Навео је такође да је санација проблема обављена уз велику дискреције, као и да је композиција вагона одвезена у Радинац, где се, даље од очију јавности, проблем решава.

Аутор: Оливера Милошевић, Политика.рс

Фото О. Милошевић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!