Србија

Чувена „стомаклија” нестала са тржишта

Крагујевац – У кафанама у овом граду већ неколико дана је ванредно стање. Гости траже „стомаклију“, своје омиљено пиће за опуштање и разбибригу, али ње нема, па нема. „Како, бре, нема ’стомаклије’“, најчешће је питање које ових дана конобарима упућују љубитељи „стомаклије“, али они само слежу раменима и кажу: „Нема је у велепродаји, не може да се набави“.

Како многи Крагујевчани не почињу дан без „стомаклије“, логично је што нервоза расте из часа у час. „Узмите нешто друго“, саветују конобари, желећи да задрже сталне госте, али чиме заменити чувену траварицу која крепи душу и подстиче на разговор. Ниједна друга индустријска ракија не може да замени „стомаклију“ која се прави од природних воћних ракија и шљивове препеченице оплемењене са 10 одсто одабраних лековитих трава.

„’Стомаклија’ није обична ракија, ’стомаклија’ је лек“, кажу дугогодишњи конзументи овог пића, хвалећи се добром виталношћу и у поодмаклим годинама. „’Стомаклија’ је, бре, одлична за имунитет“, додају, све мислећи да се конобари шале с њима. Али ђаво је однео шалу, произвођач „стомаклије“ – „Прокупац“ АД из Београда је у озбиљним финансијским проблемима и већ неколико месеци, како сазнајемо, не пуни флаше.

„Већ три, четири месеца смо у блокади и, практично, ништа не радимо. Имамо озбиљне финансијске проблеме, а држава неће да попусти. Ипак, верујемо да ће за месец дана ’стомаклија’ опет бити на тржишту. И биће боља него досад, јер се за ово време добро укртила“, са оптимизмом нам је поручило одељење велепродаје овог предузећа.

Због незавидне ситуације, скупштина акционарског друштва је 28. новембра прошле године одржала ванредну седницу, на којој су присуствовали власници. „Прокупац“ АД има три велика власника, који поседују 94,3 одсто акција овог чувеног произвођача природних ракија. То су Слободан Симић, „Инвест-импорт“ АД и „Еуропиан стар“ ДОО.

На тој скупштини говорио је Часлав Јовановић, председник Надзорног одбора у фирми: „Истичем да је предузеће већ дуже време у блокади и да је израда УППР (унапред припремљени план реорганизације) изнуђено решење, јер у противном се суочавамо са озбиљном опасношћу од банкрота. УППР је начин предвиђен Законом о стечају, да се добије временски предах, у коме би требало покушати да се стабилизује пословање.“

Са жељом да власнике убеди у могућност реорганизације, Јовановић је још навео да је са „Агробанком“ постигнут договор о репрограму дуга на осам година, уз грејс период од две године и каматном стопом  од 3,5 одсто. Међутим, за заступнике већинског удела у капиталу ово образложење, очигледно, није било довољно.

Они су тражили да се ситуација разјасни, па је Урош Родић из фирме „Инвест-импорт“ затражио одговоре на следећа питања: „Да ли ће држава подржати план? Како објаснити да је у 2012. прихваћен репрограм Агробанке, а направљен дуг од преко милијарду динару? Ко су одговорна лица? Да ли су сви повериоци потписали сагласност за овај план?“

Из записника објављеног на сајту фирме, може се видети да је Јовановић казао да ће тражити „привремену меру“, како би се одблокирао рачун и наставила производња, на шта је Родић рекао да верује овом менаџменту, уз опаску да су се менаџери раније „често мењали, дизали кредите код Агробанке да купују акције како би били већински власници“.

И поред сумњичавости Зорана Дробњака, директора фирме „Инвест-импорт“, који је рекао да не верује да ће план реорганизације успети, Скупштина „Прокупца“ АД донела је одлуку да се покрене стечај у складу са унапред припремљеним планом реорганизације.

Да ли је „стомаклија“ нестала са тржишта због некаквих финансијских малверзација које прете да униште фирму или је, можда, у све умешана конкуренција која жели да преузму познати ракијски бренд и огромно тржиште, само је једно од питања које ових дана разматрају Крагујевчани, нервозни што морају да траже замену за пиће којем, како кажу, замене нема.

И док у „Прокупцу“ АД траже решење, љубитељи „стомаклије“ из Крагујевца их опомињу да пазе шта раде и подсећају на оно што су сами навели у својој реклами: „’Стомаклија’ је већ деценијама јединствена и непревазиђена ракија траварица“. О томе сведочи и податак да је до сада произведено, и попијено, више од 82 милиона литара овог пића.

Бране Карталовић

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!