Хроника

Да верујемо лоповима и лажовима? Сви министри доставили извештаје о имовини, Вучић пријавио гарсоњеру

БЕОГРАД – Сви министри Владе Србије доставили су Агенцији за борбу против корупције извештаје о имовини и приходима, потврђено је данас Тањугу у Агенцији. 

Рок за достављање извештаја о имовини и приходима министара Агенцији истиче сутра у поноћ, а како је речено, сви чланови владе су испунили ту обавезу, а извештаји су доступни у регистру на интернет презентацији Агенције.

Правилником Агенције за борбу против корупције о регистру функционера и регистру имовине прописано је да Извештај функционер доставља лично, подношењем Агенцији у електронској и штампаној форми на прописаном обрасцу.

По добијању програмски генерисане шифре којом се потврђује електронска регистрација Извештаја, функционер одмах, а најкасније у року од осам дана, доставља Агенцији Извештај у штампаној форми, непосредно или препорученом поштанском пошиљком.

Рок за подношење електронског Извештаја о имовини и приходима министара истекао је 27. маја, а крајњи рок за достављање Извештаја у писаној форми истиче сутра.

“Сви функционери имају обавезу да у року од 30 дана након избора, постављења, односно именовања узму генерисани бар код и доставе Известај о имовини и приходима у електронском облику Агенцији. Они, затим, имају накнадних осам дана да извештај са бар кодом доставе и у писаној форми””, рекао је раније Тањугу заменик директора Агенције Владан Јоксимовић.

Против функционера који не поштују предвиђене рокове за предају извештаја о свом имовинском стању, Агенција покреће поступак по Закону о Агенцији, а након спроведеног поступка подноси и захтев за покретање прекршајног поступка, објаснио је Јоксимовић.

Он је подсетио да је у овој години Агенција покренула око 200 поступака, те да је у више од 50 слуцајева захтева поднела захтеве за покретање прекрершајног поступка.

Када је реч о евентуалној кривичној одговорности функционера, она постоји уколико функционер уопште не поднесе Извештај или даје лажне податке, у намери да прикрије своју имовину и приходе.

“С тим у вези, током ове године Агенција је већ поднела 10 кривичних пријава против функционера за које сумња да нису пријавили или су пријавили лажне податке о имовини и приходима и 16 извештаја због постојања сумње да су извршена друга кривична дела предвиђена пре свега кривичним законом као што је злоупотреба службеног положаја, утаја пореза и прање новца””, рекао је Јоксимовић.

Промењена је, како се наводи, имовинска карта премијера Вучића који сада, у односу на прошли извештај, има пријављену гарсоњеру величине 30 квадрата.

Министарске плате су различите и крећу се између 98.000 до 145.000 динара, с тим да поједини министри и даље имају разне додатке.

Тако према подацима из извештаја потпредседница владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић није на платном списку Владе Србије, док “нови” министар одбране Братислав Гашић прима плату од 105.405 динара, има две куће – једну од 360, а другу од 250 квадрата, као и аутомобил “ауди” из 2007. године који је купљен на лизинг.

Министар привреде Душан Вујовић месечно прима 105.000 динара, а пријавио је, између осталог и четири некретнине – стан од 131 квадрата, од 57 и од 54 квадрата, као и четворособну кућу од 300 квадратних метара.

Министарка пољопривреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић-Бошковић власник је половине стана од 57 квадрата, а прима 89.000 динара на Агрономском факултету у Крагујевцу, накнаду трошкова за одвојен живот у износу од 38.374 динара нето, као и 19.920 динара као министар.

И министар здравља Златибор Лончар не прима плату у Влади Србије већ у Клиничком центру од 88.000, власник је половине двособног стана и нема уштеђевину, док министарка без портфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић сада прима 101.000 што је девет хиљада мања плата у односу на посланичку.

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић као министар прима 145.000 динара и има стан од 99 квадрата и гаражу, док је министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић, пријаво плату од 98.500 динара.

Потпредседница владе и министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички прима 103.000 динара месечно, има половину стана од 95 квадрата, нема аутомобил, али има уштеђевину.

Министар без портфеља за ванредне ситуације Велимир Илић и сада добија 110.000 динара, али више није члан Управног одбора Фонда за развој где је, по ранијем известају, примао 40.420 динара и члан Комисије Упавног одбора где није примао плату.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. “Промењена је, како се наводи, имовинска карта премијера Вучића који сада, у односу на прошли извештај, има пријављену гарсоњеру величине 30 квадрата.”
    Da li to znaci da je od plate uspeo da ustedi i kupi garsonjeru?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!