Економија

Србија улази у економску рецесију, поплаве су само погоршале ствари

Миладин Ковачевић прецизирао да се потенцијални пад пољопривредне производње оцењује у интервалу од 10 до 18 одсто у односу на прошлу годину, а да би у индустрији пад могао да износи око три одсто

ЧЛАН Фискалног савета Владимир Вучковић изјавио је данас да је и без поплава било неизвесно да ли ће Србија имати раст БДП-а, а да је сада, са поплавама, извесно да ће Србија склизнути испод нуле, у рецесију.

„Колико је то – да ли један или 1,5 одсто, или више – остаје да се види, јер би свако прецизирање било нагађање у овом тренутку“, рекао је он на презентацији последњег броја часописа „Макроекономске анализе и трендови“ (МАТ).

Вучковић је посебно скренуо пажњу да би дефицит, и без ефеката поплава, био већи од осам одсто.

„Зато мора да се реагује. Уколико мере владе буду оштре, а најављено је смањење плата, онда ефекти до краја године могу бити задовољавајући“, рекао је Вучковић.

Он је додао и да је у овом тренутку незахвално прогнозирати колике би уштеде у буџету требало да се остваре, али да су уштеде сигурно око једног процентног поена, или 400 милиона евра, о чему се и до сада говорило.

Аутор МАТ-а Миладин Ковачевић изјавио је да би у овој години пад БДП-а могао бити и 1,5 одсто у односу на протеклу годину.

„Најважније области које ће утицати на негативну стопу кретања БДП-а од минус 1,5 одсто условљене су највише падом у пољопривредној производњи и индустрији, посебно енергетици“, навео је он.

Ковачевић је прецизирао да је потенцијални пад пољопривредне производње оцењен у интервалу од 10 до 18 одсто у односу на прошлу годину, а да би у индустрији тај пад могао да износи око три одсто.

Ковачевић је оценио као забрињавајућа буџетска кретања у прва четири месеца 2014. године.

„Дефицит у прва четири месеца је 91,7 милијарди динара што је половина пројектованог републичког дефицита за 2014. годину“, рекао је он.

Усвојене измене Закона о порезима и доприносима Ковачевић је оценио као добру меру јер ће подстаћи послодавце да запослене који су били у сивој зони и формално пријаве, али да та мера неће значајније подићи запосленост.

Аутор часописа Макроекономске анализе и трендови (МАТ) Гордана Вукотић Цотич сматра да треба очекивати раст међугодишње инфлације, јер ће цене основних пољопривредно-прехрамбених производа поскупети као последица поплава.

„Због поплава ће се повећати и цене непрерађеног воћа, поврћа, цене живе стоке ће, такође, порасти, јер ће кукуруз поскупети“, рекла је она на представљању новог броја МАТ-а.

Цотич је навела да ће поплаве имати последице и на цене прехрамбених производа, али и истакла да у овом тренутку не може да прецизира за колико ће порасти инфлација.

 

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!